Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v prosinci klesala nejen v Česku, ale i ve většině dalších zemí

Inflace v prosinci klesala nejen v České republice, ale i ve většině dalších zemí. Z evropských zemí patřila v Česku k těm vyšším, výraznější byla zejména v Turecku, Moldavsku a na Ukrajině, ale také v Pobaltí, Maďarsku či Polsku. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Inflace v Česku v prosinci zpomalila na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta.

INFLACE
Inflace v prosinci klesala nejen v České republice, ale i ve většině dalších zemí. Z evropských zemí patřila v Česku k těm vyšším. Foto: iStock

Ze 41 sledovaných evropských států má Česká republika podle analýzy momentálně dvanáctou nejvyšší inflaci. Vyšší ji tradičně mají pobaltské státy Estonsko (17,6 procenta), Litva (21,7 procenta) a Lotyšsko (21,8 procenta). Nejvyšší inflaci má po Turecku Moldavsko (30,2 procenta) a pak Ukrajina (26,6 procenta). Mírně vyšší inflaci má i Polsko (16,6 procenta).

Ze zemí, které sousedí s Českou republikou, má nižší inflaci Německo (8,6 procenta), Rakousko (10,2 procenta) a Slovensko (15,4 procenta). Nejnižší inflací v Evropě má Lichtenštejnsko a Švýcarsko (2,8 procenta), následuje Španělsko (5,8 procenta), Francie a Norsko (5,9 procenta).

„V Evropě inflace klesla více, než se čekalo. V eurozóně se prosincová inflace překvapivě snížila o 0,9 bodu na 9,2 procenta, jde o druhý pokles za sebou,“ uvedl analytik Portu Marek Pokorný. Situace v Evropě je podle něj kvůli napjaté situaci a energetické závislosti na Rusku stále nejistá. Dříve se zdálo jisté, že Evropu čeká recese, nejnovější čísla však naznačují mírný optimismus, podotkl.

I v Turecku se inflace snížila druhý měsíc po sobě, stále je ale nejhorší v Evropě. Turecko totiž začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. Přesto se v prosinci meziroční inflace snížila na 64,3 procenta, v listopadu přitom byla 84,4 procenta, dodal Pokorný.

Ve Spojených státech se inflace dál snižuje a v listopadu klesla už pátý měsíc za sebou, a to na 7,1 procenta z říjnových 7,7 procenta. Sestupný trend by měl pokračovat i v prosinci, Pokorný očekává meziroční inflaci 6,5 procenta. Důvodem bude pravděpodobně hlavně pokles cen pohonných hmot.

Mnohem lépe je na tom podle Pokorného z pohledu inflace většina asijských států. A to především Čína, kde se listopadová inflace snížila z říjnových 2,1 na 1,6 procenta. Důvodem nízké inflace v druhé největší ekonomice světa byla dlouho politika nulové tolerance vůči covidu-19, která vedla k uzavírkám a utlumila poptávku spotřebitelů.

Nižší inflaci hlásí rovněž Tchaj-wan, kde v prosinci mírně vzrostla na 2,71 z listopadových 2,35 procenta. Japonsko prosincové hodnoty inflace zatím nezná, v listopadu však vzrostla o 0,1 procentního bodu na 3,8 procenta a i v prosinci by se měla změnit jen minimálně, upozornil Pokorný.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika