Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Ceny komodit letos klesly o pět procent, nejvíce zlevnil zemní plyn

Komodity letos zlevňují. Index agentury Bloomberg od začátku roku poklesl o pět procent a blíží se k nejnižším hodnotám od počátku války na Ukrajině. Nejvíce v letošním roce klesá cena zemního plynu, naopak významně zdražují některé zemědělské komodity. Ceny cukru vzrostly během prvních čtyř měsíců roku o třetinu. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

komodity
Cena zlata vzrostla od začátku roku do konce dubna o devět procent. Foto: iStock

Cena severomořské ropy Brent klesala podle něj na konci dubna od počátku roku o 8,5 procenta, texaský ropný Benchmark WTI pak ztrácel 6,5 procenta. Klesaly také ceny plynu, když na konci čtvrtého měsíce roku ztrácel měsíční kontrakt na burze v Nizozemsku 51 procent. Šlo o nejnižší cenu od poloviny roku 2021, uvedl Tyleček.

Ceny elektřiny přestaly podle něj v posledních týdnech kopírovat ceny plynu a mírně rostly. Přesto roční kontrakt elektřiny na burze v Lipsku stále ztrácí od počátku roku 39 procent. Pokles zaznamenala také cena uhlí. Kontrakt na burze v Rotterdamu letos do konce dubna zlevnil o 38,6 procenta, upozornil analytik.

Naopak ceny průmyslových kovů nenašly podle něj v prvních měsících roku jednoznačný směr. Měď vzrostla o 2,6 procenta, avšak hliník 2,5 procenta ztratil. Za vývojem cen průmyslových kovů stojí nejasné vyhlídky globální ekonomiky a také Číny, jejíž hospodářský růst se v posledních měsících opírá hlavně o vzestup spotřebitelské poptávky, míní Tyleček.

Cena zlata vzrostla od začátku roku do konce dubna o devět procent. Důvodem posilování byl zvýšený zájem mezi investory i ze strany centrálních bank. Rostoucí trend zaznamenalo i stříbro, které posílilo o čtyři procenta. Naopak palladium zlevnilo téměř o 17 procent.

Podle dat společnosti ÚRS v souhrnu mírně klesají ceny stavebních materiálů. Drží se okolo 140 procent cenové hladiny zaznamenané na začátku roku 2021. Letos podle firmy výrazně zlevnily hlavně ceny tepelných izolací a v menší míře klesly také ceny výrobků z oceli, z betonu i ze dřeva. Relativně nejnižší snížení ceny zaznamenaly cihlářské výrobky, a to kvůli drahému plynu.

V kategorii palivového dřeva se na trhu objevují první známky výrazného poklesu cen. „Vojenské lesy, které jsou druhým největším producentem v Česku, zlevnily ceny o 25 procent ve srovnání s cenami v hlavní topné sezoně na 1250 korun bez DPH za metr krychlový,“ upozornil Tyleček.

U zemědělských komodit podle něj nejvyššího vzestupu dosáhl cukr a káva. „Cena cukru na burze v New Yorku vzrostla od začátku ledna o 33,5 procenta. Během dubna si sáhla na jedenáctiletá maxima kvůli problémům s produkcí v Indii a Thajsku. Cena kávy letos přidává 13 procent. Nejvýraznější ztráty letos předvádí pšenice v USA, která zlevnila o 22,5 procenta. Pšenice je nejlevnější od poloviny roku 2021,“ dodal Tyleček.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika