Návrh podpořený ministry reaguje na fakt, že ačkoli členské země již předloni schválily směrnici upravující pravidla zaměřená na praní špinavých peněz, některé státy jsou při jejich uplatňování méně důsledné. Různé interpretace současných předpisů mohou podle komise nahrávat zločincům, kteří legalizují své nezákonné zisky.
„Některé nedávné případy praní špinavých peněz, včetně těch v EU, podtrhují nutnost rychle jednat. Více harmonizovaná pravidla a dohled na úrovni EU nám umožní větší efektivitu a posílí unijní rámec boje proti praní špinavých peněz,“ řekl po jednání německý ministr financí Olaf Scholz, podle něhož je vymýcení tohoto typu zločinů prioritou německého předsednictví bloku.
EU se začala podrobněji věnovat společnému postupu proti praní špinavých peněz předloni v reakci na skandály v bankách několika států, například Dánska, Estonska, Lucemburska, Španělska či Nizozemska. Podle EK však některé země dlouho otálejí s tím, aby zavedly do svého práva již před dvěma lety přijatou směrnici týkající se mimo jiné burz s kryptoměnami či fiktivních společností. Unijní exekutiva v této souvislosti letos zahájila formální řízení proti osmi zemím, včetně Slovenska, Nizozemska či Španělska.
Nový unijní dohledový úřad by měl kontrolovat předem stanovené množství rizikových operací či subjektů. Ve výjimečných případech by také mohl převzít pravomoci národních kontrolních orgánů.
Komise by na základě podpory od států měla předložit návrh, jehož konečné schválení bude v rukou členských zemí a Evropského parlamentu.
(ČTK)