Zlato (oz) / USD
1 903,91
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomové: Americké sankce vůči Rusku jsou spíše symbolické

Nové americké sankce vůči Rusku jsou převážně symbolické a budou mít minimální dopady na finanční trhy a na hospodářské vyhlídky Ruska. Uvedli to podle serveru CNBC ekonomové. Washington sankce oznámil ve čtvrtek. Označil je za odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

Uvalení sankcí se již delší dobu očekávalo a investoři spekulovali o jejich načasování a rozsahu. Foto: iStock

Spojené státy v rámci sankcí od 14. června zakážou americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech. USA rovněž vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na několik desítek jednotlivců a firem.

„Nejnovější kolo amerických sankcí bylo převážně symbolickým cvičením,“ uvedla analytička Agathe Demaraisová ze společnosti Economist Intelligence Unit (EIU).„Sankce proti ruským jednotlivcům a podnikům jsou nevýznamné, protože tito lidé a firmy nemají s USA žádné spojení a pravděpodobně nemají nikdy v plánu používat americký dolar nebo mít bankovní účty v USA,“ dodala.

Upozornila rovněž, že restrikce týkající se dluhopisů lze snadno obejít prostřednictvím sekundárního trhu. Restrikce se vztahují pouze na primární trh s dluhopisy, takže americké finanční společnosti sice nebudou moci ruské dluhopisy nakupovat přímo od ministerstva financí, ale budou si je moci pořídit od jiných bank. „Americká administrativa byla opatrná, aby se vyhnula poškození amerických investorů, kteří drží miliardy v ruských státních dluhopisech,“ uvedla Demaraisová.

Uvalení sankcí se již delší dobu očekávalo a investoři spekulovali o jejich načasování a rozsahu. Podle ekonoma Vladimira Tichomirova ze společnosti BCS Global Markets se nyní některým investorům ulevilo, protože uvalení mírných sankcí odstranilo nejistotu. Za nejvýznamnější součást sankcí označil Tichomirov restrikce týkající se dluhopisů, i jejich dopad však považuje za omezený. „Vzhledem k současnému stavu ruského rozpočtu, nízké úrovni státního dluhu, konzervativní fiskální politice a vysokému objemu rezerv je nepravděpodobné, že by restrikce pro nákupy dluhopisů měly výraznější dopady na stav ruských financí a na ekonomiku obecně,“ uvedl.

Také ekonom Liam Peach ze společnosti Capital Economics předpověděl, že dopady sankcí budou omezené. Upozornil však, že situace by se mohla změnit v případě agresivní ruské odvety. Rusko oznámilo, že v reakci na sankce vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika