Zlato (oz) / USD
2 033,10
0,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar oslabuje, ale zůstává poblíž nejvyšší úrovně za téměř tři měsíce

Dolar oslabuje ke koši měn. Americká měna ale zůstává poblíž nejvyšší úrovně za téměř tři měsíce. Podporují ji silné ekonomické údaje a přísné komentáře zástupců americké centrální banky (Fed) ohledně snižování úrokových sazeb.

dolar
Dolar oslabuje ke koši měn. Americká měna ale zůstává poblíž nejvyšší úrovně za téměř tři měsíce. Foto: iStock

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, krátce po 17:45 SEČ klesal o 0,2 procenta na 104,245 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,1 procenta na 1,0752 USD. Dolar k jenu ztrácel 0,4 procenta na 148,03 jenu. Euro k jenu klesalo o 0,4 procenta a prodávalo se za 159,16 jenu.

Řada silných amerických ekonomických údajů, včetně páteční zprávy o nezaměstnanosti, a nedávné výroky předsedy Fedu Jeroma Powella utlumily spekulace o brzkém a razantním snížení sazeb, které trh očekával.

Americká ekonomika v lednu vytvořila asi 353.000 pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti pak zůstala na 3,7 procenta, kde se drží od listopadu. Výrazně se zvýšily i mzdy, uvedlo v páteční zprávě americké ministerstvo práce.

Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní pravděpodobnost březnového snížení úroků v USA činí pouze 16,5 procenta. Na začátku roku tato pravděpodobnost podle obchodníků činila 68,1 procenta.

„Skutečná debata se nevede o tom, zda Fed sníží úroky o několik týdnů dříve nebo později, ale o tom, zda je v příštích dvou letech sníží méně, nebo více než zbytek světa,“ konstatoval analytik George Saravelos ze společnosti Deutsche Bank. „Rizika nadále vidíme vychýlená směrem k menšímu uvolňování Fedu, a tedy ve prospěch amerického dolaru,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika