Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, krátce po 17:45 SEČ klesal o 0,2 procenta na 104,245 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,1 procenta na 1,0752 USD. Dolar k jenu ztrácel 0,4 procenta na 148,03 jenu. Euro k jenu klesalo o 0,4 procenta a prodávalo se za 159,16 jenu.
Řada silných amerických ekonomických údajů, včetně páteční zprávy o nezaměstnanosti, a nedávné výroky předsedy Fedu Jeroma Powella utlumily spekulace o brzkém a razantním snížení sazeb, které trh očekával.
Americká ekonomika v lednu vytvořila asi 353.000 pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti pak zůstala na 3,7 procenta, kde se drží od listopadu. Výrazně se zvýšily i mzdy, uvedlo v páteční zprávě americké ministerstvo práce.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní pravděpodobnost březnového snížení úroků v USA činí pouze 16,5 procenta. Na začátku roku tato pravděpodobnost podle obchodníků činila 68,1 procenta.
„Skutečná debata se nevede o tom, zda Fed sníží úroky o několik týdnů dříve nebo později, ale o tom, zda je v příštích dvou letech sníží méně, nebo více než zbytek světa,“ konstatoval analytik George Saravelos ze společnosti Deutsche Bank. „Rizika nadále vidíme vychýlená směrem k menšímu uvolňování Fedu, a tedy ve prospěch amerického dolaru,“ dodal.
(ČTK)