Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cukr na světových trzích dál zdražuje, jeho cena je nejvyšší od roku 2012

Surový cukr na světových trzích dál zdražuje, termínový kontrakt s dodáním v květnu se dnes dopoledne vyšplhal až nad 24,60 centu (5,27 Kč) za libru (asi 0,45 kg), což je nejvíce od roku 2012. V přepočtu je to zhruba 11,65 Kč za kilogram. Ukazují to záznamy z globální komoditní burzy ICE. Za růstem jsou podle analytiků obavy, zda bude kvůli slabší produkci v některých částech světa cukru dostatek.

cukr
Surový cukr na světových trzích dál zdražuje, termínový kontrakt s dodáním v květnu se dnes dopoledne vyšplhal až nad 24,60 centu (5,27 Kč) za libru (asi 0,45 kg), což je nejvíce od roku 2012. V přepočtu je to zhruba 11,65 Kč za kilogram. Foto: iStock

Obchodní sdružení All India Sugar Trade Association (AISTA) odhaduje, že v pěstitelském roce 2022 až 2023 Indie vyprodukuje 33,5 milionu tun cukru. Indie je druhým největším producentem cukru na světě a v minulé sezoně tam produkce dosáhla 34,5 milionu tun. To znamená, že v tomto pěstitelském roce, který končí v září, indické úřady už nemusejí povolit žádný dodatečný vývoz cukru nad rámec původního plánu.

Nižší produkce se v tomto pěstitelském roce čeká i v Thajsku a Číně. Peking snížil odhad produkce z loňských téměř 9,5 milionu na méně než devět milionů tun, uvedla agentura Reuters. Naproti tomu vyhlídky v Brazílii, což je největší producent cukru na světě, jsou příznivější. Tamní úřady předpokládají, že v nynější sezoně, která tam právě začala, dosáhne produkce cukru 40,3 milionu tun. To by byla druhá nejvyšší produkce v historii.

Do cen se ale ještě může promítnout postoj producentů. Kvůli zvýšeným cenám etanolu v důsledku překvapivého snížení těžby ropy ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) teď producenti cukrové třtiny někdy místo drcení cukru upřednostňují možnost dávat část produkce na výrobu biopaliv, což je pro ně výnosnější.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín