Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

CNBC: Svět se potýká s nedostatkem mědi, který může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

měď
Měď se používá jako střešní krytina, v elektrických vodičích a integrovaných obvodech či při výrobě kotlů, chladičů, trubek a nádobí. Používá se i ve slitinách, nejznámější jsou bronz a mosaz. Foto: iStock

„Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030,“ řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

Peru zmítají protesty od prosincového sesazení bývalého prezidenta Pedra Castilla. Země se podílí na celosvětových dodávkách mědi deseti procenty. Společnost Glencore v lednu oznámila, že kvůli protestům pozastavuje těžbu ve svém peruánském dolu na měď Antapaccay.

Největším těžařem mědi s podílem na trhu 27 procent je Chile. To v listopadu oznámilo, že snížilo těžbu meziročně o sedm procent. „Celkově se domníváme, že Chile v letech 2023 až 2025 pravděpodobně bude produkovat méně mědí,“ uvedla ve svém výhledu z poloviny ledna společnost Goldman Sachs.

Výkonná ředitelka společnosti Wolfe Research Timna Tannersová se však domnívá, že narušení těžby je běžné, a nemyslí si, že by současné narušení muselo být výraznější, než je obvyklé. Předpovídá také, že by letos mohla začít těžba z několika nových dolů.

Poptávku po mědi podpořilo znovuotevření Číny a růst v automobilovém průmyslu a odvětví energetické transformace. Znovuotevření Číny má na cenu mědi zásadní vliv, uvedla analytička firmy CMC Markets Tina Tengová, protože zvyšuje výhled poptávky a bude tlačit ceny mědi výše. Zrušení přísné politiky nulové tolerance nemoci covid-19 v Číně by mělo urychlit hospodářské oživení v zemi. Ceny komodit od oznámení plánů na zrušení řady koronavirových omezení v Číně výrazně stouply. Tengová očekává, že by deficit mohl trvat zhruba do roku 2024 až 2025 a do té doby by se cena mědi mohla zdvojnásobit. V současnosti se pohybuje kolem 9000 USD (200 100 Kč) za tunu.

Tannersová neočekává vysoký růst aktivity a spotřeby mědi v Číně po omezení koronavirových omezení, protože továrny byly stále v provozu i loni. Podle ní výraznějším fenoménem, který bude zásadním faktorem zvýšení poptávky po mědi, je elektrifikace. Bude potřeba nabíjecí infrastruktura po elektromobily a elektrifikace je mnohem náročnější na měď. Ta je potřebná v technologiích souvisejících s elektřinou.

Prodej elektromobilů se v roce 2021 více než zdvojnásobil a po celém světě bylo v provozu zhruba 16,5 milionu elektromobilů, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). To znamená, že bude potřeba rozšířit síť nabíjecích stanic pro elektromobily.

Měď je kovový prvek načervenalé barvy. Na vzduchu se vlivem oxidace pokrývá nazelenalou vrstvičkou oxidu měďnatého, a je tak odolná vůči korozi. V čistém stavu velmi dobře vede elektrický proud a je i výborným vodičem tepla. Používá se jako střešní krytina, v elektrických vodičích a integrovaných obvodech či při výrobě kotlů, chladičů, trubek a nádobí. Používá se i ve slitinách, nejznámější jsou bronz a mosaz.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika