Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cizí vlády utratily v Trumpových firmách téměř osm milionů USD, tvrdí demokraté

Zahraniční vlády, včetně čínské, saúdské nebo turecké, vyplatily miliony dolarů firmám vlastněným Donaldem Trumpem a jeho spolupracovníky v době, kdy byl republikánský prezident v Bílém době. Ve zveřejněné zprávě to píše demokratický výbor pro dohled americké Sněmovny reprezentantů, podle něhož šlo minimálně o 7,8 milionu dolarů (asi 176 milionů korun) ve dvou letech.

Hotel Trump
Vlády a jejich úřady podle výboru peníze utratily především v Trumpových hotelech a dalších pohostinských zařízeních. Foto: iStock

Největší podíl na bezmála osmi milionech dolarů má podle demokratů Čína, jejíž vláda prostřednictvím svého velvyslanectví, aerolinií, ale především finančního ústavu Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) utratila téměř 5,6 milionu dolarů (asi 126 milionů korun). Celkem jde podle zprávy o nejméně 20 zahraničních vlád.

Další významné částky získaly Trumpovy firmy od institucí z Kataru nebo Saúdské Arábie – 460 000 dolarů (asi 10,3 milionu korun) a 615 000 dolarů (asi 13,9 milionu korun). Trump v roce 2015 během své předvolební kampaně vyzdvihoval své dobré vztahy s Rijádem díky obchodním partnerstvím, které tam má, připomíná server The Hill. „Saúdská Arábie, se všemi dobře vycházím. Kupují ode mě byty. Utratí čtyřicet, padesát milionů dolarů. Mám je snad nemít rád? Mám je ohromně rád!“ řekl Trump na jednom ze svých kampaňových vystoupení.

Některé platby od saúdské vlády a její královské rodiny Trumpovým firmám mimo jiné přišly v době, kdy země usilovala o uzavření stomiliardové smlouvy o nákupu zbraní od Spojených států. Saúdské státní instituce utrácely peníze v Trumpových nemovitostech v témže měsíci, květnu 2017, kdy jako prezident smlouvu podepsal, uvádí ve zprávě členové výboru.

Představitelé demokratické menšiny v dolní komoře Kongresu dokumenty, ze kterých zpráva vychází, získali od účetní firmy Mazars USA, uvádí list The Wall Street Journal (WSJ). Zveřejnění zprávy je pokračováním letité kauzy, která našla cestu až k nejvyššímu soudu, o Trumpově údajném střetu zájmů a porušení ústavy, podle níž nesmí žádný americký veřejný činitel přijímat cokoliv hodnotného od zahraniční vlády bez souhlasu Kongresu.

Trump vinu již v minulosti popřel a Eric Trump, exprezidentův syn a významný člen jeho podnikatelského impéria podle listu The New York Times (NYT) reagoval prohlášením, že čínská banka ICBC zmíněná ve zprávě uzavřela s Trump Organization smlouvu o pronájmu už v roce 2008, téměř deset let před tím, než jeho otec nastoupil do Bílého domu. Trump starší podle svého syna rozhodně nedovolil svým podnikatelským aktivitám, aby ovlivnily jeho činnost jako prezidenta.

Odhalení rovněž odmítli republikáni v Kongresu, podle nichž Trump neudělal nic špatného, když jeho firmy přijaly platby za služby od zahraničních vlád. „Zkorumpovaná“ je podle nich naopak rodina současného demokratického prezidenta Joea Bidena.

Zpráva demokratů je protivahou k obviněním republikánů v Kongresu, kteří usilují o ústavní žalobu na prezidenta Bidena kvůli podnikatelským aktivitám jeho syna Huntera. Toho viní, že zneužil politického vlivu svého otce v zahraničí a finančně z něj těžil, a to nejen on, ale také jeho otec, nynější prezident. Již mnoho měsíců trvající vyšetřování kongresmanů však zatím nepřineslo jasné důkazy, které by tato tvrzení prokázaly.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika