
Již od února letošního roku klesají ostrovní nemovitosti na hodnotě. Samostatnou kapitolou zůstávají nemovitosti v britské metropoli Londýně, kde jsou ceny na dvojnásobku celostátního průměru. V hlavním městě proto utržily ceny realit největší šrámy, když ve druhém čtvrtletí klesly o 7 %. Ceny přitom padají ve dvou třetinách londýnských čtvrtí.
Posledních bezmála 40 let ceny britských nemovitostí rostly. Současnou poptávku ale postupně tlumí pokračující nejistota ohledně vystoupení Británie z Evropské unie (EU) a celosvětové utahování politiky levných peněz, která dříve do stabilní Velké Británie a zejména na exkluzivní londýnský trh vábila movité kupce ze zahraničí.
Na londýnský trh budou navíc nadále doléhat změny v migraci, způsobené mimo jiné sníženým přílivem lidí z EU a pokračující odliv zahraničních investorů, o němž jsme již dříve informovali (zde). Uvedené vlivy způsobují propad zájmu o pronájmy a současně i o nákup nemovitostí.
Rostoucí sazby škrtí spotřebitelské výdaje
V oblasti úrokových sazeb pak pomalu přituhuje i tam. V srpnu totiž zvýšila úrokové sazby také britská centrální banka. Očekává se přitom, že tento krok dolehne na důvěru spotřebitelů a dále přiškrtí již tak napjaté rozpočty tamních domácností.
Podle průzkumu zveřejněném serverem Bloomberg klesly spotřebitelské výdaje v červenci meziročně o 0,9 procenta a tendence bude nejspíš pokračovat i do budoucna.
„Zdá se nepravděpodobné, že by se trendy v utrácení v krátkém období zlepšily,“ uvedla Annabel Fiddes hlavní ekonomka podílející se průzkumu ze společnosti IHS Markit.
(ska)