Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Pokles cen londýnských nemovitostí nabírá obrátky

Nejistota kolem brexitu a rostoucí úrokové sazby doléhají na londýnský realitní trh. Po osmi letech růstu propadly podle posledních údajů z března ceny nemovitostí v Londýně o 0,7 % po únorovém poklesu o 0,1 %. Prodlužující se doba prodeje a odliv zahraničních kupců neskýtá růstové vyhlídky ani do budoucna.

Pokles cen londýnských nemovitostí nabírá obrátky. Foto: iStock

Podle informací Bloombergu podkopává současná nejistota ohledně cen nemovitostí důvěru kupujících, kteří při pohledu na pokles cen raději vyčkávají a zvažují své možnosti.

Za posledních 40 let ceny ostrovních nemovitostí povětšinou rostly. Nyní poptávku nahlodává pokračující jednání o brexitu a celosvětové utahování politiky levných peněz, které dříve do stabilní Velké Británie a na exkluzivní londýnský trh vábilo movité kupce ze zahraničí.

Právě zahraniční kupci představují v londýnském centru víc než polovinu a širším centru pak zhruba třetinu všech kupujících. S tím je však nyní nejspíš konec.

Příležitosti jinde

V souvislosti s pokračujícím růstem výnosů amerických státních dluhopisů nad 3 % se investorům navíc otevírají ziskovější investice jinde. Při klesajícím trendu cen tak relativní zajímavost londýnských nemovitostí ztrácí a to zejména pro tuto významnou skupinu zahraničních kupců.

Už nyní, po osmi letech růstu, klesly podle posledních údajů z března ceny nemovitostí v Londýně o 0,7 % po únorovém poklesu o 0,1 %. Prodlužuje se navíc doba, po kterou je nutné nemovitost nabízet zájemcům, než dojde k samotnému prodeji.

„Párty na londýnském trhu nemovitostí skončila a kocovina právě začíná,“ komentoval situaci pro Bloomberg Neal Hudson ze společnosti Residential Analysts a doplnil, že „nižší poptávka v souvislosti s brexitem a rostoucími úrokovými sazbami může nadále tlačit některé domácnosti a investory k prodeji.“

(ska)