Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Cena plynu pro evropský trh dál klesá, klíčový kontrakt ztrácí asi deset procent

Cena plynu pro evropský trh se po čtvrtečním růstu dnes vrátila k poklesu. Krátce před polednem vykazoval termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles přibližně o deset procent na 114 eur (2800 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena ale zůstává výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

plyn

Krátce před polednem vykazoval termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles přibližně o deset procent na 114 eur (2800 Kč) za megawatthodinu (MWh). Foto: iStock

Ve čtvrtek se cena kontraktu zvýšila, zatímco po většinu týdne klesala. Za poklesem stojí teplé počasí, vysoká úroveň zásob a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). V srpnu se cena plynu pro evropský trh vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, vzhůru ji letos tlačí hlavně omezování dodávek z Ruska.

„Pondělní pokles ceny pod roční průměr signalizoval obrat trendu. Čtvrteční vývoj byl testem toho, zda jde o skutečný obrat. Dnes ceny opět klesají, což sestupný trend potvrzuje,“ uvedli podle agentury Reuters analytici společnosti Engie EnergyScan.

K poklesu cen podle obchodníků přispívají také pokračující jednání Evropské unie ohledně intervence na trhu. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Série dohodnutých kroků má snížit ceny, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu. Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Případné zastropování ceny plynu, na něž mají členské země stále různé názory, spojil summit se splněním několika podmínek.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

(ČTK)