
Cena termínového kontraktu na měď s dodáním v září v úterý v New Yorku uzavřela nad 5,68 USD za libru, za den si tak připsala zhruba 12 procent. Na trzích v Asii a v Evropě ale cena dnes klesá, protože oznámení o zavedení vysokých cel signalizuje konec tzv. arbitrážních obchodů. Ty už trvají několik měsíců a jejich výsledkem byl odliv mědi z globálních trhů spolu s růstem ceny kovu v USA.
„Dnes se zabýváme mědí,“ řekl Trump v úterý na zasedání kabinetu v Bílém domě. „Předpokládám, že clo na měď se zvýší na 50 procent,“ dodal. Neuvedl ale, kdy konkrétně clo začne platit, píše server CNBC. Ministr obchodu Howard Lutnick ale krátce poté uvedl, že cla na měď budou pravděpodobně zavedena do konce července nebo 1. srpna.
„To oznámení je jako hlasitý hrom uprostřed noci, je to opravdu náhlé,“ řekl nejmenovaný analytik trhu základních kovů v Pekingu, kterého cituje CNBC. „Clo 50 procent je mnohem vyšší než očekávaných 25 procent,“ dodal analytik pod podmínkou zachování anonymity, protože není oprávněn hovořit s médii.
Od Trumpova únorového oznámení, že Spojené státy prověří pravidla dovozu mědi do USA, začali obchodníci ve velkých objemech odebírat kov ze skladů po celém světě a dovážet ho do USA. Vedl je k tomu předpoklad, že dovoz bude později zatížen vysokým clem, což by cenu mědi dovážené do USA zvýšilo. V důsledku toho jsou zásoby mědi ve skladech burzy COMEX teď nejvyšší od roku 2018, uvedla agentura Reuters.
Tyto arbitrážní obchody nyní končí, vzhledem k tomu, jak málo času zbývá na přesun mědi před koncem lhůty, než budou vyšší cla zavedena. K dispozici by nyní mohla být měď ze skladů mimo USA.
Nadcházející změny na trhu s mědí se dnes odrážejí v cenách mimo Spojené státy. Na Londýnské burze kovů (LME) se tříměsíční kontrakt na měď brzy ráno prodával za 9675 dolarů za tunu (203 Kč za kilogram) a vykazoval pokles o 1,2 procenta. Podobně cena nejobchodovanějšího kontraktu na měď na burze SHFE v Šanghaji vykazovala pokles o 1,1 procenta na 78.580 jüanů za tunu (230 Kč za kilogram).
„Vzhledem k tomu, jak málo času zbývá do konce lhůty, téměř nikdo teď v Asii měď k dodání do USA nenakupuje,“ uvedl analytik trhu s mědí Michael Wu ze společnosti Shanghai Metals Market. Dodávky z Latinské Ameriky jsou podle něj pravděpodobně jediné, které do USA ještě dorazí včas.
Měď je třetím nejvyužívanějším kovem, hned za železem a hliníkem. Spojené státy dovážejí téměř polovinu mědi, kterou spotřebovávají, přičemž většina pochází z Chile, jak vyplývá z údajů americké geologické služby USGS. Ta je úřadem amerického ministerstva vnitra.
Měď není jediná komodita, jejíž dovoz bude podléhat vysokému clu. Trump už zavedl vysoká cla na dovoz oceli, hliníku nebo automobilů, o dalších clech jedná, například u dovozu léků je ve hře clo až 200 procent. Trump dlouhodobě říká, že Spojené státy mají se zbytkem světa abnormálně vysoký obchodní deficit mimo jiné proto, že některé země využívají nedovolených subvencí či jiných postupů, jimiž zvýhodňují své firmy, a deformují tak volný trh.
(ČTK)