Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena hliníku poprvé po 13 letech stoupla na 3000 dolarů za tunu

Cena hliníku dnes na Londýnské burze kovů (LME) poprvé po 13 letech vystoupila nad 3000 USD (64 500 Kč) za tunu. Hlavním důvodem jsou obavy o plynulost dodávek v situaci, kdy poptávka dál zvyšuje, uvedla agentura Bloomberg.

Podle účastníků největšího světového setkání podnikatelů v hliníkárenství nazvaného HARBOR přetrvají problémy s dodávkami v odvětí po zbytek letošního roku a většinu roku příštího. Foto: iStock

Cena hliníku se dopoledne zvýšila až o 2,6 procenta na 3000 USD za tunu, což je maximum od roku 2008. Za poslední tři týdny si cena připsala kolem 15 procent. V Číně cena hliníku dnes vzrostla o více než pět procent na 23 790 jüanů (79 200 Kč), nejvýše od roku 2006.

Těžba v Číně klesá v souvislosti se snahami o snížení emisí a spotřeby energie. Převrat v Guineji, která je hlavním producentem bauxitu, pak zvýšil obavy o dodávky této hlavní suroviny používané pro výrobu hliníku. Hutě v Evropské unii se také potýkají s rostoucími náklady, protože ceny emisních povolenek a energie jsou na rekordech, upozornili analytici investiční banky Goldman Sachs Group.

Podle účastníků největšího světového setkání podnikatelů v hliníkárenství nazvaného HARBOR přetrvají problémy s dodávkami v odvětí po zbytek letošního roku a většinu roku příštího. Někteří se domnívají, že vyřešení problémů může trvat až pět let. Cena kovu, jehož produkce je náročná na energii, za poslední rok vzrostla přibližně o dvě třetiny.

Čína se na světových dodávkách primárního hliníku podílí více než polovinou. Země letos odstavila z provozu zařízení na produkci hliníku s kapacitou více než dva miliony tun, což odpovídá šesti procentům celkové produkce v zemi. Podle výzkumné společnosti Antaike by se tento údaj mohl ještě zvýšit.

Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, ale převážně ve formě sloučenin. Je velmi významným a těžko nahraditelným kovem. Je lehký a vyznačuje se velmi dobrou elektrickou a tepelnou vodivostí. Velkou výhodou je jeho tvárnost při zachování dostatečné pevnosti a vysoká odolnost vůči korozi. Nalézá tak uplatnění v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém či automobilovém průmyslu, stavebnictví a mnoha dalších odvětvích. Z jeho slitin se vyrábějí také třeba drobné mince, kuchyňské nádobí či alobal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika