Zlato (oz) / USD
1 926,49
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britské hospodářství se potácí na hraně recese

Nejistota kolem vystoupení z Evropské unie, útraty spotřebitelů a obchodních bariér se odráží na výkonu britského hospodářství. Ostrovní firmy očekávají nižší nábor zaměstnanců a dochází k poklesu výroby i cen nemovitostí.

Britský HDP rostl v prvním čtvrtletí letošního roku o pouhou desetinu procenta, čímž se téměř potácí na hraně poklesu. Foto: iStock

Hospodářství ostrovního státu vykazuje známky zpomalení, čímž potvrzuje trend patrný již od začátku letošního roku. Na pokles ekonomické aktivity s předstihem poukazuje zaostávání několika významných ukazatelů, jež naznačují směr vývoje tamního hospodářství.

Britský list The Guardian informoval o nedávném průzkumu mezi 2000 nejvýznamnějších britských zaměstnavatelů na téma, zda plánují nabírat nové zaměstnance. Z průzkumu vyplynulo, že pouze 4 % z nich plánují zaměstnaneckou základnu rozšiřovat spíše než omezovat. To je nejpesimističtější očekávání významných zaměstnavatelů od roku 2012.

Nejnižší sentiment náboru nových zaměstnanců na úrovni z dob ekonomické krize pak hlásí bankovnictví. To může znamenat, že v odvětví může v následujících měsících dokonce nastat propouštění.

Pokles výroby

Britský výrobní sektor zaznamenal za duben oproti předchozímu měsíci pokles o 1,4 procenta. Výsledky tak odhalují nejvýraznější pokles výrobní aktivity za více než pět let. Ekonomové přitom očekávali mírný růst na úrovni 0,3 procenta.

Národní statistický úřad poukázal zejména na úbytek zakázek v ocelářství a výrazné zpomalení poptávky po britském zboží doma i v zahraničí. Očekávání ve výrobě navíc dále zhoršují cla na dovoz oceli a hliníku zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem a avizovaná protiopatření ze strany Evropské unie.

„S ohledem na to, o jak hluboký propad se jedná, by bylo snadné pokoušet se to přičíst nějaké dočasné odchylce. Na tento případ to však nevypadá,“ uvedl pro The Guardian ekonom banky ING James Smith s odkazem na fakt, že se nejedná o jednorázový propad, ale potvrzuje se tím trend patrný od začátku roku.

Britský HDP rostl v prvním čtvrtletí letošního roku o pouhou desetinu procenta, čímž se téměř potácí na hraně poklesu.

Klesající ceny nemovitostí

Jak jsme nedávno informovali (zde), tak i ceny londýnských nemovitostí stále rychleji klesají. Mírný únorový propad o 0,1 procenta, následoval březnový pokles o 0,7 procenta. Experti se přitom shodují, že letos po téměř desetiletí dojde k prvnímu celoročnímu poklesu cen nemovitostí o zhruba 1 procento.

Londýnský trh je nejvýznamnějším realitním trhem v Británii a pokles z vysokých tamních cen může strhnout i celostátní statistiky. Mimo propad cen dochází také k prodlužování doby samotného prodeje, což dále značí, že potenciální kupci váhají a nákup nemovitosti raději pečlivě zvažují.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika