Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bill Gross: Úvěrová krize může vypuknout kdykoli

Ve svém posledním investičním výhledu Bill Gross, který spravuje dluhopisový fond Janus Global, vymyslel zábavnou analogii k současným finančním trhům. Když seděl se svými dětmi a vnoučaty u oběda, snažil se jim vysvětlit, jak to dnes v bankovním byznysu funguje. Stejnou zprávu pak poslal i investorům.

Bill Gross, v Janus Global spravuje „pouhou“ jednu a půl miliardy dolarů. Foto: iStock

„Představte si, že do banky uložíte jeden dolar. Banka si řekne, nejspíš ho teď nebudete potřebovat, tak ho na chvíli půjčíme Pepovi, který si chce otevřít pizzerii. Váš jediný dolar se tak promění ve dva dolary. Vy máte bankovní účet s jedním dolarem a Pepa má na běžném účtu taky jeden dolar. Obě strany mají jistotu, že oba dolary jsou skutečné, i když banka má v trezoru jen jeden. Banka tím zdvojnásobí svá aktiva a pasiva. Jejím aktivem je jeden dolar v trezoru a jednodolarový úvěr Pepovi. Pasivem je dolar, který dluží vám, a dolar, který jí dluží Pepa. Cyklus půjčování a vracení peněz samozřejmě pokračuje a s osamělou dolarovou bankovkou je to jako když kouzelník s hůlkou a černým kloboukem vytáhne pět nebo šest králíků z jednoho cylindru.“

Kde je rozbuška

Server Market Watch, který zprávu přinesl, pak už seriózně vysvětluje, kde je ukryta rozbuška finančních trhů: Americká ekonomika vytvořila větší dluh v poměru k HDP než během rozběhu finanční krize v roce 2008. V Číně je situace ještě hrozivější. Druhá největší ekonomika na světě zvýšila od roku 2007 své zadlužení o 24 bilionů dolarů. Poměr celkového dluhu k HDP dosáhl 300 %, upozorňuje.

Centrální banky se pokoušejí odvrátit katastrofu chůzí po tenkém ledě, dodává Market Watch. Náklady na úvěry musí být dostatečně nízké, aby nedusily dlužníky, ale dostatečně vysoké, aby úvěrové společnosti dostály svým závazkům vůči důchodcům a střadatelům. Ale i přes jejich nejlepší snahu je vysoce spekulativní finanční systém v USA jako náklad nitroglycerinu na hrbolaté silnici. Jedna chyba může spustit další úvěrovou explozi.

Rada nad zlato

„Když vypukla krize 2008, centrální banky byly schopny srazit úrokové sazby a rozvinout masivní nákupní program, který pomohl vdechnout život úvěrovým trhům. Ale dnes, kdy globální výpůjční náklady zůstávají extrémně nízké, blíží se postkrizové programy aktiv, včetně těch přijatých centrálními bankami svým přirozeným limitům. Takže se nenechte zmást sliby prezidenta Donalda Trumpa, že ze dne na den dojde k 3-4% hospodářskému růstu. Skutečnost, že americké akcie se obchodují na rekordech všech dob, by vás neměla ukolébat do falešného pocitu bezpečí,“ varuje Gross své investory.

Jeho rada zní: Vzhledem k tomu, že se globální ekonomika může kdykoli zhroutit, místo snahy o vysoké výnosy by se investoři měli postarat o to, jak v případě kolapsu dostanou své peníze zpět.

Američan Bill Gross, zakladatel a do roku 2014 (než se nepohodl s dalšími manažery) i šéf největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, nyní v Janus Global spravuje „pouhou“ jednu a půl miliardy dolarů. Jeho názory bedlivě monitorují všechna špičková ekonomická média světa od Reuters, přes Bloomberg po CNBC.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika