Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Světová ekonomika
Biden navrhl, aby šéf Fedu Jerome Powell zůstal ve funkci další čtyři roky

Prezident Spojených států Joe Biden v pondělí navrhl, aby současný šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Oznámil to v pondělí Bílý dům, prezidentův návrh ještě musí potvrdit Senát. Powellovo první funkční období skončí v únoru.

Současný šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell by měl v úřadu strávit další čtyřleté období. Foto: Autor: Federalreserve – DSC_3302, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71538545

Osmašedesátiletý Powell stojí v čele Fedu od roku 2018, na jeho první funkční období ho navrhl tehdejší prezident Donald Trump. Ten však později Powella ostře kritizoval kvůli zvyšování úrokových sazeb.

Po příchodu koronavirové krize Fed pod Powellovým vedením začal uplatňovat mimořádně uvolněnou měnovou politiku, aby pomohl ekonomice překonat negativní dopady pandemie covidu-19.

Na post náměstkyně šéfa Fedu se Biden rozhodl navrhnout Lael Brainardovou. „Pokud chceme dál stavět na letošním ekonomickém úspěchu, potřebujeme ve Fedu stabilitu a nezávislost,“ uvedl Biden.

PSALI JSME: Vymění Biden Powella v čele Fedu za Brainardovou?

„Po zkoušce ohněm v posledních dvaceti měsících mám plnou důvěru v to, že Powell a Brainardová zajistí silné vedení, které naše země potřebuje,“ dodal.

Powell nyní čelí tlaku na zpřísňování měnové politiky v důsledku rostoucí inflace. Příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb by však mohl podkopat hospodářské oživení a tvorbu pracovních míst, upozorňuje agentura AP.

Fed se tento měsíc rozhodl zahájit postupné omezování nákupů dluhopisů. Svou základní úrokovou sazbu podle očekávání nechal v rozpětí nula až čtvrt procenta.

PSALI JSME: Trump: Jmenování Powella do čela Fed nelituji

(ČTK)