
Washington v rámci prozatímní dohody s Pekingem sníží dodatečná cla uvalená letos na dovoz z Číny ze 145 na 30 procent, zatímco Peking zredukuje cla na dovoz z USA ze 125 na deset procent. Dohoda byla sjednána na 90 dnů, obě strany budou během této doby pokračovat v obchodních rozhovorech.
„(Americký prezident Donald) Trump zmírnil svá cla rychleji, než si kdokoli myslel. Vypadá to, že cla na dovoz z Číny klesnou na zvladatelnou úroveň, ačkoli jen prozatímně,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Arne Petimezas ze společnosti AFS Group. „Akciový trh nyní slaví, ale v dlouhodobějším horizontu mohou nastat komplikace,“ varoval Chris Brigati z firmy SWBC.
Podle analytika Patricka Kasera ze společnosti Brandywine Global v souvislosti se cly stále panuje nejistota. „Pro firmy je těžké dělat rozhodnutí o investicích. Akciový trh reaguje tak, jako by rizika zmizela, ale nemyslím si, že mnoho podniků a firem bude situaci hodnotit stejným způsobem,“ uvedl Kaser.
Na devizovém trhu americký dolar posiloval vůči euru i dalším předním měnám. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 22:00 SELČ ztrácela zhruba 1,4 procenta, sestoupila tak pod hranici 1,11 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než měsíc. Kolem 22:00 SELČ vykazoval nárůst o zhruba 1,4 procenta a nacházel se nedaleko 101,8 bodu.
Investoři nyní čekají na údaje o dubnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech, které v úterý zveřejní americká vláda. Ve čtvrtek pak budou následovat údaje o dubnových maloobchodních tržbách v USA. Finanční trhy doufají, že si díky těmto datům učiní lepší představu o hospodářských dopadech Trumpovy celní politiky i o budoucím vývoji měnové politiky americké centrální banky (Fed).
(ČTK)