Zlato (oz) / USD
2 007,72
0,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie oslabily kvůli poklesu nadějí na brzké snížení úroků

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,25 procenta a zakončil obchodování na 37 266,67 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,56 procenta na 4739,21 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,59 procenta na 14 855,62 bodu.

akcie
Americké akcie oslabily, protože příznivé údaje o maloobchodu zmírnily naděje na brzké snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Foto: iStock

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v prosinci zvýšily o 0,6 procenta. Růst tržeb tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,4 procenta.

K poklesu akciového trhu výrazně přispěly velké technologické společnosti, které jsou obvykle na vývoj úrokových sazeb velmi citlivé. Akcie internetového obchodu Amazon například oslabily zhruba o procento. Akcie výrobce elektromobilů Tesla klesly o téměř dvě procenta po zprávě, že firma snížila ceny svých vozů Model Y v Německu i některých dalších evropských zemích.

Na devizovém trhu se americký dolar díky oslabení vyhlídek na brzké snížení úroků v USA vyšplhal na další měsíční maximum vůči koši hlavních světových měn. Později však o své zisky přišel. Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SEČ připisovalo zhruba desetinu procenta a nacházelo se v blízkosti 1,0880 USD.

Finanční trhy nadále považují za pravděpodobné, že americká centrální banka (Fed) v březnu zahájí snižování úrokových sazeb. Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME však nyní pravděpodobnost březnového snížení úroků činí pouze 53,2 procenta, zatímco ještě v úterý to bylo 65,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Fed v pravidelné zprávě o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha uvedl, že ekonomická aktivita ve Spojených státech se v období od prosince do začátku ledna výrazněji nezměnila. Firmy nicméně podle zprávy registrují známky ochlazování trhu práce.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika