Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Agentura S&P zvýšila rating Řecka o jeden stupeň na BB

Agentura Standard & Poor’s Global Ratings zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na BB. Rating stále zůstává v neinvestičním pásmu, od investičního ho nyní dělí dva stupně. Zvýšení ratingu odráží očekávání rychlého zlepšení výkonu ekonomiky a rozpočtu země po odeznění nepříznivých dopadů pandemie, uvedla agentura v prohlášení. Výhled ratingu je pozitivní, což znamená, že by se dále mohl zlepšit.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Foto: iStock

Rating Řecka klesl do neinvestičního pásma v roce 2010, kdy země požádala o první ze tří záchranných balíčků od dalších členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Většina dluhu země je stále ve vlastnictví jejích zachránců, kteří jí poskytli velkorysé podmínky splácení. Zotavení však bylo přerušeno pandemií. Řecká ekonomika se tak znovu vrátila k poklesu, loni se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 8,2 procenta.

Koronavirová krize rovněž zvýšila dluh země na více než 200 procent HDP. Delší omezení pohybu na počátku roku, než bylo plánováno, také přimělo vládu uznat, že oficiální výhled růstu HDP v letošním roce o 4,8 procenta je příliš optimistický, napsala agentura AP.

S&P se domnívá, že masivní ekonomická pomoc z fondů oživení EU a pokračující odhodlání vlády pokračovat navzdory krizi v reformách jsou nadějnými signály. Strukturální reformy zaváděné v posledních několika letech řeckými vládami podle názoru S&P posílily předvídatelnost tvorby politiky, což je dobrým znamením pro výhled hospodářského růstu a rozpočtu, jakmile se dopad pandemie sníží.

Řecký ministr financí Christos Staikuras na twitteru přivítal zprávu, kterou mnoho komentátorů považuje za překvapení. „Povýšení naší země ze strany S&P Global Ratings je nepochybně mimořádně pozitivním vývojem pro řeckou ekonomiku,“ uvedl ministr.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Pokud se rating nachází ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však doprovázely přísné podmínky. Kvůli finanční krizi se velikost řecké ekonomiky snížila asi o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika