Spojené státy, které dohodu zpochybňují, uvedly, že izraelské informace poskytují nové a přesvědčivé detaily. Francie ale dohodu dál obhajuje a uvádí, že se tím dokládá její význam. Británie upozornila, že nikdy nebyla ohledně íránských záměrů naivní a upozornila, že inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) jsou zásadní pro zajištění toho, že jaderná energie v Íránu je používána pro mírové účely. Německo vyzvalo MAAE, aby obvinění prověřila.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí zvýšil tlak na Spojené státy, aby se stáhly z jaderné dohody s Íránem. V mimořádném televizním projevu také obvinil Teherán, že uchovával dokumenty o svém jaderném programu, aby je v budoucnu mohl využít při výrobě jaderných zbraní.
„Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán má silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil a nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi,“ reagoval Bílý dům. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo upozornil, že zjištění podkopává mezinárodní jadernou dohodu, ale odmítl říct, zda dokumenty poskytují důkaz o jejím porušení.
Pokračovat v kontrolách
Podle Francie izraelské poznatky částečně potvrzují zjištění Evropanů z roku 2002 o necivilní povaze íránského jaderného programu. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové informace poskytnuté izraelskou stranou by se mohly stát základem pro dlouhodobé sledování íránských jaderných aktivit a pro poskytnutí trvalých záruk. Podle Paříže je nezbytné, aby mezinárodní inspektoři v Íránu pokračovali v kontrolách.
„Nikdy jsme nebyli naivní ohledně Íránu a jeho jaderných záměrů,“ uvedl mluvčí britské vlády s tím, že to byl důvod, proč byl součástí jaderné dohody i režim nejrozsáhlejších a nejmasivnějších inspekcí MAAE v historii mezinárodních jaderných dohod. Nadále je také podle něj zásadní, aby se nezávisle ověřovalo, že Írán dodržuje dohodu a jeho jaderný program je výhradně mírový.
Agentura vyhodnocuje informace
MAAE se k obviněním vzneseným Izraelem odmítla vyjádřit. „Ve shodě se standardy postupu MAAE vyhodnocuje všechny dostupné informace,“ uvedla agentura. Německý ministr zahraničí Heiko Maas listu Bild řekl, že MAAE musí, jak jen to nejrychleji půjde, ověřit izraelské informace a vyjasnit, zda skutečně byla porušena mezinárodní dohoda.
Írán po dlouholetém vyjednávání uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi – USA, Francií, Británií, Německem, Čínou a Ruskem. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.
Americký prezident Donald Trump dohodu opakovaně kritizuje jako špatnou a hrozí, že ji vypoví, pokud nebude upravena. Írán ale zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.
(ČTK)