Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

USA rozmístí od čtvrtka další zařízení THAAD v Jižní Koreji

Americká armáda instaluje od čtvrtka v Jižní Koreji zbývající čtyři odpalovací zařízení protiraketového systému THAAD. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. Nasazení systému THAAD dnes znovu zkritizovala Čína, která vyzvala k zastavení jeho rozmísťování.

Americká armáda instaluje od čtvrtka v Jižní Koreji zbývající čtyři odpalovací zařízení protiraketového systému THAAD. Reprofoto: Wikimedia.org

Systém má podle Soulu a Washingtonu posílit obranné kapacity Jižní Koreje před hrozbou ze strany Severní Koreje, která v neděli provedla v pořadí již šestou zkoušku zbraně hromadného ničení – vodíkové pumy. Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále z řídících jednotek, radaru a dalších prvků.

Zařízení THAAD budou umístěna a zprovozněna na jihu země v oblasti Songdžu, kde už dvě taková zařízení jsou. Ta tam byla instalována na sklonku dubna krátce před nástupem jihokorejského prezidenta Mun Če-ina do úřadu. Ten pak zprovoznění zbývajících částí protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí. Podle čerstvé zprávy ministerstva životního prostředí jsou dopady dosavadních odpalovacích zařízení omezené. Úroveň radiace a hluku odpovídají podle něj povoleným standardům.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes upozornil, že Peking je nadále proti rozmísťování systému THAAD. Podle něj to zvýší napětí na Korejském poloostrově a ohrozí strategické a bezpečnostní zájmy Číny a dalších zemí.

(ČTK)

Další z kategorie Politika