Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šéf euroskupiny Dijsselbloem pod palbou kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa vyzval včera předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reagoval tak na jeho výrok, podle něhož jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za „pití a ženy“. Ke kritice Nizozemce, který předsedá schůzkám ministrů financí zemí eurozóny, se včera přidala i Evropská komise. Dijsselbloem odstoupit odmítl.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem je pod palbou kvůli výroku o pití a ženách. Foto: wikipedia.org

Jeho mluvčí řekl, že sporný komentář šéfa euroskupiny byl dezinterpretován a že nebyl namířen vůči žádné konkrétní zemi ani regionu. Sám šéf euroskupiny později vyjádřil lítost nad tím, že jeho vyjádření byla „špatně pochopena“, a řekl, že odstoupit nehodlá. Dodal, že má ve zvyku vyjadřovat se „s nizozemskou přímostí“ a je mu líto, že jeho slova mohla někoho urazit.

Jeroen Dijsselbloem v rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung prohlásil, že při krizi eura v letech 2010-2013 prokázaly bohatší severoevropské země eurozóny solidaritu s jihem a poskytly mu finanční pomoc. „Jako sociální demokrat věřím, že solidarita je nesmírně důležitá. Ale ať už ji vyžaduje kdokoliv, má i povinnosti. Nemůžu utratit všechny peníze za pití a ženy a pak žádat podporu,“ uvedl v interview, které vyšlo 20. března.

Jeho poznámka vyvolala ostrou kritiku ve Španělsku, Itálii i Portugalsku. Portugalský premiér António Costa řekl, že Dijsselbloemovy výroky jsou rasistické, xenofobní a sexistické. Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že by nic takového nikdy neprohlásila. „Myslím, že to byla chyba,“ dodala. Bývalý italský premiér Matteo Renzi konstatoval, že Dijsselbloemovi uklouznul „stupidní komentář“. „Čím dříve rezignuje, tím lépe,“ dodal.

Solidarita je nesmírně důležitá. Ale ať už ji vyžaduje kdokoliv, má i povinnosti. Nemůžu utratit všechny peníze za pití a ženy a pak žádat podporu, uvedl Dijsselbloem v rozhovoru. Reprofoto: Derstandard.at

Dijsselbloema se naopak zastal německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Jeho mluvčí novinářům řekla, že Dijsselbloemu práci v čele euroskupiny nadále hodnotí velmi dobře.

Dijsselbloemovi, jehož dosud vládní strana utrpěla minulý týden porážku v nizozemských parlamentních volbách, končí mandát v lednu 2018. Dijsselbloem jako nizozemský ministr financí vede euroskupinu od ledna 2013.

(ČTK)

Další z kategorie Politika