Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Le Penová by chtěla opustit euro do dvou let

Francouzská krajně pravicová kandidátka na hlavu státu Marine Le Penová by chtěla přejít do dvou let od eura zpět k franku, který by mohl existovat paralelně s dřívější společnou evropskou měnou ECU. V rozhovoru s agenturou Reuters připustila, že by kvůli tomu mohli Francouzi vzít útokem banky, což by si vynutilo zavedení kontroly pohybu kapitálu. Podle ní je ale nepravděpodobné, že by taková situace nastala.

Podle le Penové euro představuje pro francouzskou ekonomiku nadměrnou zátěž. Foto: Facebook Marine Le Penové

Marine Le Penová vyslovila názor, že euro představuje pro francouzskou ekonomiku nadměrnou zátěž a že národní měna by lépe chránila úspory francouzských občanů. Zároveň obvinila současnou vládnoucí politickou garnituru, že zbytečně „děsí“ voliče tvrzením, že by se s opuštěním eura situace zhoršila. „Jsem přesvědčena, že nedojde k žádné bankovní krizi,“ řekla Le Penová.

Pokud by se stala prezidentkou, zahájila by prý ihned vyjednávání o reformě Evropské unie s cílem vrátit Francii její národní suverenitu. Kromě opuštění eura by usilovala o plné obnovení kontroly nad hranicemi a o to, aby si země měnila svou legislativu dle vlastní libosti.

Vyjednávání by podle ní mohla trvat šest až osm měsíců a poté by se ve Francii uspořádalo referendum o členství v EU. Pokud by byla spokojena s výsledkem vyjednávání, doporučila by prý zůstat uvnitř bloku.

Le Penová uvedla, že její první cesta do zahraničí by vedla do Bruselu, ústředí EU, kde by informovala čelní představitele členských států EU o svých záměrech. Dodala, že by na jednání nebyli vítáni představitelé Evropské komise, tedy výkonného orgánu organizace.

Na dotaz, co by řekla německé kancléřce Angele Merkelové na jejich prvním setkání, Le Penová odpověděla: „Francie nyní bude hájit zájmy Francie.“

(ČTK)

Další z kategorie Politika