Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Žebříček nejdražších měst světa vedou New York a Singapur, poskočila ruská města

Žebříček nejdražších měst světa nově společně vedou New York a Singapur, které tak na druhé místo odsunuly loňského držitele titulu Tel Aviv. Největší posun – shodně o 88 míst směrem vzhůru – zaznamenaly Moskva a Petrohrad, kde se ceny raketově zvýšily kvůli západním sankcím po invazi na Ukrajinu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu organizace The Economist Intelligence Unit (EIU), který hodnotí nákladnost života ve 172 městech po celém světě.

socha svobody
V první desítce nejdražších měst jsou tři zástupci z USA – kromě držitele prvního místa New Yorku jsou to Los Angeles na děleném třetím místě a San Francisco na osmé příčce. Foto: Pixabay

V průměru se podle EIU náklady pro obyvatele měst letos zvýšily o 8,1 procenta, což je nejvyšší meziroční nárůst za poslední dvě desítky let. Loni se ceny zvýšily o 3,5 procenta a v roce 2020 o 1,9 procenta.

„Válka na Ukrajině, západní sankce na Rusko a čínská politika nulové tolerance covidu způsobily problémy v dodavatelských řetězcích, což společně se stoupajícími úroky a změnami měnových kurzů způsobilo krizi vysokých životních nákladů po celém světě,“ citovala stanice CNN Upasanu Duttovou z EIU. Podle ní stoupaly zejména ceny paliv a energií, ale také potravin, služeb a potřeb pro domácnost.

V první desítce nejdražších měst jsou tři zástupci z USA – kromě držitele prvního místa New Yorku jsou to Los Angeles na děleném třetím místě a San Francisco na osmé příčce. Evropa má na předních příčkách čtyři zástupce: šestý Curych, sedmou Ženevu, devátou Paříž a desátou Kodaň.

Londýn z loňského 17. místa spadl na 28. příčku, ještě výrazněji se život podle průzkumu zlevnil ve Stockholmu a Lucemburku. Obě města klesla o 38 příček na 99., respektive 104. místo. Poslední místa v žebříčku zaujímá syrský Damašek a Tripolis v Libyi.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín