Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zaměstnavatelé musejí do dneška dokončit první kolo testování pracovníků

Zaměstnavatelé musejí do dnešního dne dokončit prvního kolo testování neočkovaných pracovníků. Testování především prostřednictvím antigenních samotestovacích sad je povinné jednou za týden, týká se všech typů typů firem včetně živnostníků, vztahuje se na státní organizace i obce. Testovat se nemusejí lidé, kteří pracují z domu a ti, kteří se při práci nestýkají s dalšími lidmi. Podniky by stejně jako dříve měly mít možnost čerpat na test určený k sebetestování příspěvek 60 korun z fondu prevence zdravotních pojišťoven.

Testovat se nemusejí lidé, kteří mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo ti, kteří disponují profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem s negativním výsledkem ne starším než sedm dní. Foto: iStock

Zaměstnavatel musí testování zajistit, pracovník je povinen se mu podrobit. Ten, který odmítne, musí po celou pracovní dobu nosit respirátor, dodržovat od ostatních kolegů odstup alespoň 1,5 metru a stravovat se odděleně. Zaměstnavatel má povinnost tuto skutečnost nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.

Testovat se nemusejí lidé, kteří mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo ti, kteří disponují profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem s negativním výsledkem ne starším než sedm dní.

Od znovuzavedení plošného testování ve firmách si nelze podle Hospodářské komory moc slibovat. Už na jaře byl záchyt velmi nízký, v desetinách procenta, uvedla komora dříve. Zaměstnance na vlastní náklady v nějakém rozsahu testovala ještě před rozhodnutím vlády o obnovení plošného testování třetina členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Členy svazu je zhruba 140 českých průmyslových firem.

Povinně testovat zaměstnance musely začít na jaře jako první podniky nad 250 zaměstnanců, které měly za úkol první kolo testů dokončit do 12. března. Postupně kabinet závazné testy zavedl i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru. Lidé, kteří docházeli do firem, se museli testovat jednou týdně. Testování bylo závazné do 30. června.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín