Zlato (oz) / USD
1 417,61
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
32 494,45
0,08 %
EUR / USD
1,11
0,53 %
USD / CZK
22,92
0,59 %
Magazín
Zámek u Paříže koupil saúdský korunní princ Salmán, odhad ceny je sedm miliard Kč

Dosud neznámým kupcem luxusního zámku nedaleko Paříže je podle listu The New York Times saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Palác disponuje vinným sklepem, kinem a vodním příkopem s jesetery a kapry. Časopis Fortune hodnotu objektu odhadl na 275 milionů eur (zhruba sedm miliard Kč) a označil ho za nejdražší prodávanou soukromou nemovitost na světě.

Stavba nazvaná Château Louis XIV (Zámek Ludvíka XIV.) leží v obci Louveciennes západně od Paříže. Foto: Pinterest

Stavba nazvaná Château Louis XIV (Zámek Ludvíka XIV.) leží v obci Louveciennes západně od Paříže. Objekt byl prodán v roce 2015, ale jméno kupce zveřejněno nebylo. Podle The New York Times dokumenty spojené s jeho koupí naznačují, že vlastníkem se stala investiční firma vedená nadací prince Salmána.

Vláda Saúdské Arábie se odmítla k tvrzení amerického listu vyjádřit. Mluvčí saúdskoarabské ambasády ve Washingtonu nicméně novináře z The New York Times obvinila ze „subjektivního zpravodajství“ a „sledování vlastní agendy“.

Objekt postavený na pozemku o rozloze 23 hektarů má 5000 metrů čtverečních obytné plochy a velkou zahradu v duchu francouzských zámeckých tradic. Zdobí ho fresky a další ručně vytvořené stylové dekorace. Je zde i kinosál, vinný sklep, bazén či obří akvárium. Exteriér připomíná sídlo francouzských králů ve Versailles, ale interiér je moderní – disponuje například klimatizací a světly, které lze ovládat s pomocí chytrého telefonu.

Podle zpravodajského serveru BBC princ Muhammad bin Salmán, který byl jmenován následníkem trůnu letos v červnu, koupil od ruského obchodníka v roce 2015 luxusní jachtu za 590 milionů dolarů (skoro 13 miliard Kč). The New York Times rovněž označil korunního prince za majitele nedávno vydraženého obrazu Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda Da Vinciho. Dílo bylo vydraženo za rekordních více než 450 milionů dolarů (skoro deset miliard korun).

(ČTK)