Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Vznik dvou samostatných republik přežila společná měna jen o necelých šest týdnů

O měnové odluce se v odborných kruzích diskutovalo už na sklonku roku 1992, konec česko-slovenské měnové unie přišel 8. února 1993, kdy vznikly koruna česká (Kč) a slovenská koruna (Sk). Pro odlišení hotovosti obě země sáhly ke kolkování bankovek, zatímco u mincí - nejvyšší hodnotu měla nepříliš rozšířená kovová desetikoruna - tento problém nikdo neřešil.

100 korun

Vznik dvou samostatných republik přežila společná československá měna, ovšem jen o necelých šest týdnů. Foto: iStock

První novou bankovkou se stala hned 8. února vydaná česká dvousetkoruna s Janem Amosem Komenským z dílny Oldřicha Kulhánka, která původně vznikala ještě pro společnou měnu. Na Slovensku se dočkali vlastních papírových peněz až v srpnu 1993, kdy do oběhu přišla padesátikoruna zobrazující Cyrila a Metoděje. V té době se už v ČR stahovaly poslední kolkované bankovky, zatímco Slováci používali některé z nich ještě začátkem roku 1994. U mincí byla situace opačná – Slováci uvedli už v den odluky do oběhu kovovou desetikorunu, o dva měsíce později pak přišlo první české kovové platidlo, tehdy netradiční padesátikoruna.

Většinu času – s výjimkou krátkého období na přelomu let 1997 a 1998 – byla slovenská měna slabší než česká. Když Slovensko v lednu 2009 přijalo společnou evropskou měnu, stanovilo kurz na 30,126 Sk za euro, což tehdy odpovídalo přibližně 89,30 Kč za 100 Sk. Při současném kurzu české koruny k euru by 100 Sk mělo hodnotu mírně nad 80 Kč. Konec společné měny přispěl i ke vzniku České mincovny v Jablonci nad Nisou. V dobách Československa se totiž drobné peníze tradičně razily ve slovenské Kremnici.

(ČTK)