Zlato (oz) / USD
1 273,39
0,13 %
Zlato (oz) / CZK
29 106,31
0,05 %
EUR / USD
1,13
0,01 %
USD / CZK
22,86
0,07 %
Magazín
Vyhodil na smetiště přes sto milionů dolarů

James Howells, ajťák z Newportu, tvrdí, že v polovině roku 2013 neúmyslně zahodil 7500 bitcoinů. Nyní by je rád našel, problém však je v tom, že pevný disk, na němž je měl, leží už čtyři roky na tamní skládce.

Hodnota bitcoinu, když je zahodil, byla kolem 130 dolarů. Nyní stojí přes 14 tisíc dolarů. Foto: iStock

„Hodnota bitcoinu, když je zahodil, byla kolem 130 dolarů. Nyní stojí přes 14 tisíc dolarů. To znamená, že na smetišti skončilo zhruba 105 milionů dolarů,“ konstatuje britský deník Independent. Jak k tomu došlo?

Howells uvedl, že v roce 2009 řešil na počítači složité matematické problémy a mimo jiné se začal bavit i vznikající digitální měnou bitcoin. Jenže notebook dosloužil a Howells ho rozebral na součástky, které na internetu rozprodal. „Pevný disk jsem si nechal doma v zásuvce, protože jsem věděl, že obsahuje ty bitcoiny, takže jsem je vlastně pořád měl,“ řekl deníku The Telegraph. Po čase na něj ale zapomněl a při stěhování v domnění, že disk vyčistil, ho vyhodil do popelnice.

Obří skládka

Nyní zvažuje vykopání skládky, aby ztracený pevný disk našel. Je to však docela velký problém. Podle vyjádření tamní radnice je moderní skládka komplexní inženýrský projekt a něco z něj vykopat přináší nejrůznější rizika, jako jsou nebezpečné plyny nebo možnost vznícení. Navíc by to bylo nejen riskantní, ale i drahé. Na skládce se údajně nachází asi 350 000 tun odpadu a každoročně se přidává dalších 50 000 tun.

„Je pravděpodobné, že hardware utrpěl významnou galvanickou korozí kvůli přítomnosti výluhů a plynů,“ sdělili mu úředníci. „Dokonce i v případě, že by se ho povedlo najít, nemusel by fungovat, pokud na něj delší dobu působil těžký a možná i toxický odpad.“

Kromě toho by taková operace vyžadovala speciálně konstruovaná vozidla, což by mohlo stát miliony. Skládka navíc není veřejnosti přístupná a porušení tohoto zákazu by mohlo být považováno za trestný čin, doplnil server americké televize CNBC.

Není v tom sám

Howellův příběh není ojedinělý. Redaktor vydavatelství Gizmodo Australia Campbell Simpson říká, že v roce 2012 také zahodil pevný disk, na kterém měl 1400 bitcoinů. Simpson říká, že ho tenkrát stály 25 australských dolarů. Dnes by za ně mohl dostat 19,6 milionu dolarů.

V květnu 2010 údajně došlo k prvnímu reálnému nákupu za bitcoiny. Developer Laszlo Hanyecz si tehdy nechal přivézt dvě pizzy a zaplatil za ně 10 tisíc bitcoinů. Považoval to za dobrý obchod: „Zaplatil jsem 10 tisíc za dvě velké pizzy a ještě mi něco zbylo na druhý den,“ liboval si 18. května 2010 na serveru Bitcoin Forum.

„Dvě pizzy stojí 25 australských dolarů,“ poznamenal Independent. Za bitcoiny by nyní stržil nejméně 140 milionů amerických dolarů.

(rek)