Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Magazín
Vliv hurikánu Ida na ekonomiku USA bude podle analytiků pouze mírný

Hurikán Ida, kvůli kterému se ve státech Mississippi a Louisiana více než milion odběratelů ocitlo bez elektřiny, bude mít dopady na energetický či chemický průmysl. Jeho celkový vliv na ekonomiku Spojených států však zřejmě bude pouze mírný, pokud se odhady škod výrazně nezvýší a pokud nebudou delší dobu trvat nynější odstávky rafinerií. Uvedli to podle agentury AP ekonomové.

Podle odhadů analytiků budou muset pojišťovny na krytí škod způsobených hurikánem Ida vynaložit kolem deseti miliard dolarů (zhruba 217 miliard Kč). To je výrazně méně než v případě hurikánu Katrina před 16 lety, kdy pojištěné škody dosáhly více než 90 miliard dolarů. Foto: iStock

Hlavní ekonom společnosti Moody’s Analytics Mark Zandi uvedl, že kvůli hurikánu Ida zřejmě sníží odhad růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí o několik desetin procenta. Upozornil však, že ve čtvrtém čtvrtletí mohou toto zpomalení růstu vykompenzovat aktivity směřující k nápravě škod způsobených hurikánem.

Také analytici ze společnosti Citi Investment Research předpokládají, že jakékoliv zpomalení hospodářského růstu pravděpodobně vykompenzuje následná rekonstrukce. Upozorňují nicméně, že vliv hurikánu na inflaci by mohl mít trvalejší charakter, protože poptávka po stavebních materiálech, automobilech a pracovní síle se bude zvyšovat v době omezené nabídky.

Podle Zandiho bude mít hurikán Ida na širší ekonomiku vliv především prostřednictvím cen energie. „Uvidíme, jak velké škody vznikly u produkce (ropy a zemního plynu) v Mexickém zálivu a jak dlouho potrvá výpadek této produkce,“ uvedl Zandi. Dodal, že tento výpadek by mohl vést ke krátkodobému nárůstu cen benzinu.

(ČTK)