Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Válka na Ukrajině a problémy ruské ekonomiky sníží poptávku po kávě

Válka na Ukrajině a dopad sankcí na ruskou ekonomiku poškodí globální poptávku po kávě a způsobí, že v sezoně 2022/2023 se trh s kávou z deficitu přehoupne do přebytku. Uvedla to ve své zprávě makléřská a poradenská společnost HedgePoint.

káva

Rusko je jedním z největších konzumentů kávy na světě. Foto: iStock

Podle odhadu HedgePoint spotřebuje Rusko ale kvůli obchodním potížím a vysokým cenám, které sníží nákupy Rusů v supermarketech a kavárnách, o téměř jeden milion žoků méně. Vysídlení milionů obyvatel Ukrajiny pak sníží poptávku po kávě v této zemi o téměř 400 000 žoků.

„V Rusku již prudce stouply ceny kávy o přibližně 20 procent,“ uvedla analytička HedgePoint Natalia Gandolphiová.

Kvůli poklesu poptávky na Ukrajině a v Rusku firma již snížila odhad stavu trhu s kávou pro letošní sezonu od října 2021 do září 2022 na deficit 7,21 milionu žoků. V únoru přitom počítala s deficitem na trhu 8,68 milionu žoků kávy. V sezoně 2022/2023 pak bez náznaku brzkého ukončení ruské invaze nově čeká na trhu přebytek 1,29 milionu žoků místo dříve odhadovaného deficitu 2,42 milionu žoků.

Deficit v letošní pěstitelské sezoně 2021/2022 však zůstává vysoký i přes snížení poptávky způsobené válkou. Očekává se totiž, že největší pěstitel, Brazílie, bude mít kvůli rekordnímu suchu další podprůměrnou úrodu, uvedla agentura Reuters.

„Pocit zničení poptávky způsobil (cenové) korekce na trhu, což by mohlo pokračovat i nadále,“ dodala Gandolphiová.

(ČTK)