Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
V doplňkovém penzijním spoření letos přibylo 136 000 lidí na 1,6 milionu

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, za tři čtvrtletí vzrostl o 136 000 na 1,603 milionu. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci září 2,8 milionu účastníků, o 164 000 méně než na konci minulého roku. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

penze

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, za tři čtvrtletí vzrostl o 136 000 na 1,603 milionu. Foto: iStock

Celkem v některém z fondů takzvaného třetího pilíře penzijního systému na konci září spořilo na důchod 4,402 milionu účastníků, o 28 000 méně než na konci loňského roku. Celkový objem spravovaných úspor dosáhl 574,2 miliardy Kč. Příspěvek zaměstnavatele pobíralo 1,139 milionu účastníků, tedy 26 procent z celkového počtu.

Příspěvek zaměstnavatele v doplňkovém penzijním spoření, v průměru 1105 Kč měsíčně, pobíralo 426 000 účastníků. To je čtvrtletní nárůst o 12 621 účastníků.

Transformované fondy zaznamenaly i čtvrtletní pokles objemu spravovaných peněz o téměř dvě miliardy Kč na 464,3 miliardy Kč. Nároky z penzijního připojištění čerpaly hlavně početné starší ročníky účastníků, velmi pravděpodobně jako dodatečný příjem v souvislosti se zvýšenými životními náklady. Příspěvek zaměstnavatele v penzijním připojištění, v průměru 992 Kč, pobíralo na konci září 713 000 účastníků.

Hospodaření fondů penzijních společností v letošním roce poznamenávají podle asociace ekonomické dopady válečného konfliktu na Ukrajině, extrémní nárůst inflace a všeobecná nejistota v mezinárodním měřítku. Pokles výnosnosti investic poznamenal zejména akciové a smíšené investiční strategie.

„Počet účastníků nového připojištění stoupá i přes špatnou ekonomickou situaci. Letošní výnosy tím budou pochopitelně negativně ovlivněny, očekáváme ale, že se situace vrátí do starých kolejí a zejména akciové investice budou vykazovat výnosy podobné těm z doby před pandemií a ekonomickou krizí,“ řekl ČTK prezident asociace Aleš Poklop. Za poslední léta každoročně vydělávaly účastníkům dynamické fondy podle něj průměrně přes šest procent.

I přes pokles hodnoty majetku v účastnických fondech doplňkového penzijního spoření zůstaly vklady účastníků vesměs zachovány, uvedla asociace. Lépe se dařilo konzervativním (dluhopisovým a peněžním) strategiím, hlavně v transformovaných fondech a některých povinně konzervativních účastnických fondech, které vzhledem k aktuálnímu růstu úrokových sazeb vykazují mírné zisky.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

(ČTK)