Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Útoky škodlivých programů na těžbu kryptoměn klesly o dvě třetiny

V letošním roce klesl objem útoků škodlivých programů na těžbu kryptoměn v podnikových sítích o dvě třetiny. Zatímco na začátku loňského roku atakovaly tzv. kryptominery 50 procent organizací po celém světě, letos v říjnu to bylo jen 11 procent. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Check Point.

V letošním roce klesl objem útoků škodlivých programů na těžbu kryptoměn v podnikových sítích o dvě třetiny. Foto: iStock

Podobný vývoj zaznamenaly škodlivé těžařské programy zaměřené na firmy i v v České republice. Naopak vzestup potvrdil trojan Emotet, který se vyhoupl na první příčku. Druhé místo si ještě udržel těžařský JSEcoin, naopak se propadl program na krádeže hesel AgentTesla.

„Kybernetické hrozby a proti nim namířené obrané systémy na sebe vzájemně reagují a vedou nekončící boj. Pokles výskytu takzvaných kryptominerů tedy pravděpodobně souvisí se zlepšenou mírou ochrany před tímto typem škodlivých programů a větší úspěšností a výnosností hrozeb jiných,“ uvedl analytik českého obchodníka s bitcoiny WBTCB Ondřej Příhonský.

Na vrchol žebříčku se dostal škodlivý kód Emotet, který je využívaný jako bankovní trojan a také pro šíření dalších nebezpečných programů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím phishingového spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy. Emotet do čela žebříčku poskočil ze zářijové 5. pozice a ovlivnil 14 procent organizací po celém světě. Emotet byl na konci října šířen například halloweenskou spamovou kampaní. E-maily obsahovaly předměty jako Happy Halloween a Pozvánka na halloweenskou party. Součástí byla nebezpečná přílohu s nějakým halloweenským názvem.

Česká republika se znovu umístila mezi bezpečnějšími zeměmi a patřila jí 93. příčka, což je posun o pět míst oproti zářijové 88. pozici. Naopak Slovensko se posunulo mezi méně bezpečné země a poskočilo ze 79. pozice na 68. příčku. Na první místo se v Indexu hrozeb po více než roce znovu posunula bývalá jugoslávská republika Makedonie a na čele se drží i Maledivy, kterým po zářijové první příčce patřila v říjnu druhá pozice. Výrazný posun mezi nebezpečnější země zaznamenaly Bermudy, posun o 26 míst na 13. pozici.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín