Zlato (oz) / USD
1 957,58
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

UniCredit Bank: Investice do realit byly v červenci méně nevýhodné než v červnu

Investice do rezidenčních nemovitostí byly v červenci méně nevýhodné než v červnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměru úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 3,08 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se podle ukazatele nadále nevyplácí.

investice
Investice do rezidenčních nemovitostí byly v červenci méně nevýhodné než v červnu. Foto: iStock

V červenci indikátor napětí na trhu nemovitostí meziměsíčně vzrostl o 19 bodů na minus 3,08, investice do residenčních nemovitostí se tak staly o trochu méně nevýhodné. Důvodem byly meziměsíční pokles průměrného výnosu desetiletého vládního dluhopisu o 18 bodů na 4,19 procenta, zlevnění hypoték o šest bodů na 6,24 procenta, meziměsíční pokles cen průměrného bytu o 0,5 procenta a zdražení nájmů o 0,8 procenta, vyplývá z informací UniCredit Bank.

Z krajských měst byly nejméně nevýhodné nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě a na opačném konci žebříčku se do vedení dostal Zlín, následovaný v těsném závěsu Brnem a Olomoucí. Meziměsíčně indikátor vzrostl v deseti krajských městech, nejvíce v Ostravě o 49 bodů, Liberci o 44 bodů a v Hradci Králové o 43 bodů, a to kvůli silnému růstu nájmů i poklesu cen bytů.

Meziměsíční pokles indikátoru nastal ve Zlíně, a to o 15 bodů, v Českých Budějovicích se snížil o 14 bodů a v Jihlavě o pět bodů. V letech 2013 až 2019 panovaly mezi jednotlivými krajskými městy výrazné rozdíly. „Tyto rozdíly se však v letech nemovitostní horečky začaly rychle smývat až na nepřirozeně nízkou úroveň koncem loňského roku. V letošním roce již pozorujeme mezi jednotlivými městy opětovné rozevírání nůžek, které bude v dalších letech zřejmě pokračovat,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín