Zlato (oz) / USD
1 969,87
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tři čtvrtiny Čechů pravidelně investují své peníze, ukázal průzkum

Tři čtvrtiny Čechů pravidelně investují své peníze, nejčastěji je vkládají na spořicí a termínované účty nebo do akciových fondů. Většina těch, kdo nyní peníze neinvestují, s tím chtějí v budoucnu začít. Jako hlavní důvod pro investování uvádějí lidé nejčastěji vytvoření finanční rezervy na stáří. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila investiční skupina RSBC.

investice
Tři čtvrtiny Čechů pravidelně investují své peníze, nejčastěji je vkládají na spořicí a termínované účty nebo do akciových fondů. Foto: iStock

Podle průzkumu 90 procent lidí, kteří investují své peníze, využívá spořicí nebo termínované vklady. Do akciových fondů vkládá peníze 38 procent z nich. V žebříčku obliby investičních nástrojů poté následují dluhopisové fondy, akcie a nemovitostní fondy. Průzkum ale ukázal, že v příštích dvou letech chtějí lidé zvýšit investice do posledních dvou nástrojů.

„Zdá se, že významné procento respondentů si je dopadu inflace na své úspory vědomo. Do budoucna tak svou strategii chtějí změnit a zaměří se na investiční produkty s vyšším potenciálním výnosem, ale i rizikem,“ uvedl Miloš Filip z RSBC.

Tři pětiny investujících se snaží vytvořit si finanční rezervu na stáří nebo rezervu pro případ krize. Pro 36 procent je důvodem k investování snaha o ochranu majetku, 14 procent šetří, aby si mohlo splnit nějaký svůj sen.

Z průzkumu vyplývá, že nejčastěji peníze investují lidé žijící v obcích od 1000 do 5000 obyvatel, nejméně často lidé z obcí do 1000 obyvatel. Nejčastějšími investory jsou lidé ve středním věku s vyššími příjmy. „Data průzkumu potvrzují řadu obecných předpokladů – třeba, že do akciových, dluhopisových a nemovitostních fondů investují především lidé s vyšším disponibilním příjmem a vysokoškolským vzděláním,“ uvedl Filip.

Z lidí, kteří nyní neinvestují, se většina chystá v blízké nebo vzdálenější budoucnosti začít. Ti, kteří o tom neuvažují, své rozhodnutí zdůvodňují většinou tím, že investicím nerozumějí nebo že nemají volné peníze.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín