Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trh investičních vín je na maximu, ceny v průměru stouply o 5,5 procenta

Index Liv-ex 1000, který sleduje hodnotu tisíce vzácných vín, si za první pololetí připsal 5,5 procenta a za posledních 12 měsíců devět procent. ČTK to řekl spoluzakladatel fondu Wine Management Martin Nejedlý.

Trh investičních vín se podle obchodovaných objemů dostává na maxima a cenové indexy jsou na úrovních před koronavirovou krizí. Foto: iStock

„Aktuální situace na trzích alternativním investicím nahrává. Extrémně nízké úrokové sazby nutí investory hledat nové příležitosti. Vlivem lockdownů zpočátku trhy utichly, ale následně nastoupily on-line aukce a například veteráni jen za posledních 12 měsíců zhodnotili o šest procent,“ řekl ČTK analytik Portu Gallery Vratislav Zámiš.

Za vzrůstající popularitou alternativních investic stojí zvyšující se bohatství společnosti, nízké úrokové sazby a rostoucí obava z inflace, doplnil ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Výhodou investování do vína je podle něj skutečnost, že ceny vína se pohybují odlišně od pohybu cen standardních investic, tedy dluhopisů akcií.

Z pohledu luxusních investic uplynulý rok patřil podle Zámiše kabelkám Hermès, jejichž cena stoupla o 17 procent, dařilo se i vínu (13 procent), především starším supertoskánským vínům (18 procent). Mírně naopak zaostávalo umění (minus 11 procent) nebo whisky (minus čtyři procenta). Naopak ceny se skoro neměnily u vzácných diamantů, kde omezení v dopravě zmrazilo obchodování, dodal.

Významně podle Nejedlého roste cena vín především z oblastí Rhôny, Burgundska a Itálie. Zvýšený zájem trhů zaznamenává Německo. Tento nárůst bude s nejvyšší pravděpodobností pokračovat i v následujících kvartálech, dodal.

Na jaře přitom situace nevypadala tak pozitivně. Zájem investorů ochladl a ceny vín klesly o jedno až dvě procenta. To pocítil i Wine Management, který zaznamenal o polovinu nižší mezikvartální nárůst aktiv, o osm milionů korun. To ale plně vynahradilo druhé čtvrtletí, kdy do fondu přiteklo rekordních 25 milionů korun, upozornil Nejedlý.

Portfolio investičního fondu kvalifikovaných investorů Wine Management koncem června obsahovalo 19 115 láhví investičních vín a 663 lahví investiční whisky v celkové hodnotě 170 milionů korun. Fond zhodnotil svá aktiva za druhé čtvrtletí o 1,72 procenta. Za tři roky od svého založení tak jeho hodnota vzrostla o 27,89 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín