Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tajný letoun X-37B se po dvou letech vrátil na zem

Experimentální vesmírné letadlo X-37B americké armády v neděli přistálo v Kennedyho kosmickém centru NASA na Floridě a dokončilo tím misi, která trvala téměř dva roky. Bezpilotní letoun, který připomíná miniaturní raketoplán, využil přistávací dráhu, která se dříve používala pro přistání pilotovaných raketoplánů. Agentuře Reuters to v e-mailu potvrdila informační služba amerických vzdušných sil.

Bezpilotní X-37B po přistání na Vandenbergově letecké základně v roce 2010. Zdroj: www.afspc.af.mil

Nedělní přistání bylo na Floridě první. Tři předchozí přílety tajemného letounu se uskutečnily na vojenské letecké základně Vandenberg v Kalifornii. V roce 2014 ale americké letectvo přemístilo tento výzkumný program do dvou starších hangárů NASA na Floridě. Proto i start páté tajné mise proběhne z armádní letecké základny Cape Canaveral, která se nachází jižně od Kennedyho vesmírného střediska. Dojít k němu má ještě letos.

X-37B je jeden ze dvou prototypů tohoto bezposádkového letounu. Na oběžné dráze kolem Země kroužil 700 dní a prováděl blíže nespecifikované pokusy. Byla to už čtvrtá a nejdelší mise tohoto tajného programu, který řídí Air Force Rapid Capabilities Office (Úřad rychlých leteckých sil). Letoun také známý jako „orbitální zkušební vozidlo“ (Orbital Test Vehicle), poprvé odstartoval v dubnu 2010 a vrátil se po osmi měsících. Druhá mise byla spuštěna v březnu 2011 a trvala 15 měsíců, zatímco třetí se uskutečnila v prosinci 2012 a skončila po 22 měsících.

Oba identické vesmírné letouny jsou dlouhé devět metrů a mají rozpětí křídel 4,5 metru, což je zhruba čtvrtina rozměrů raketoplánů NASA, dnes již vyřazených z provozu. Vesmírné letadlo postavené společností United Launch Alliance (partnerství zbrojařských firem Lockheed Martin a Boeing) do vesmíru vynesla v květnu 2015 nosná raketa Atlas 5.

Nadace Secure World (Bezpečný svět), nezisková skupina podporující mírumilovný průzkum vesmíru, podle agentury Reuters říká, že „tajemství kolem X-37B naznačuje přítomnost inteligentně zaměřeného hardwaru, který je testován nebo vyhodnocován na palubě vesmírného plavidla“.

„Orbiteři se zabývají snižování rizik, experimenty a vývojem koncepce technologie opakovaně použitelných vesmírných vozidel,“ uvedlo americké letectvo bez dalších podrobností. Náklady na program jsou podle agentury rovněž utajovány.

(rek)

Další z kategorie Magazín