Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Světová banka zvýší první výplatu pomoci Ukrajině na 460 milionů eur

Světová banka díky přispění Švédska a Nizozemska zvýší první výplatu nouzové finanční pomoci Ukrajině na 460 milionů eur (bezmála 12 miliard Kč) z plánovaných zhruba 350 milionů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. Dnes dostane věc ke schválení Rada guvernérů. Ukrajinská vláda by mohla obdržet úvěrové prostředky téměř okamžitě po schválení, které se může protáhnout až do začátku příštího týdne, uvedl jeden ze zdrojů.

Světová banka díky přispění Švédska a Nizozemska zvýší první výplatu nouzové finanční pomoci Ukrajině na 460 milionů eur (bezmála 12 miliard Kč) z plánovaných zhruba 350 milionů. Foto: iStock

Vyplacení peněz sjednala Světová banka nezvykle rychle, zdůrazňuje Reuters. Nizozemsko se zaručí za zvýšení půjčky o 95 milionů eur, zatímco Švédsko podpoří zvýšení o 50 milionů eur, uvedly zdroje.

Plán má podle nich podporu Spojených států a dalších západních demokracií, které mají v bance většinu hlasovacích práv. Jeden ze zdrojů uvedl, že půjčka bude považována za schválenou, pokud do pondělí nebudou vzneseny žádné námitky. Těmi může věc zkomplikovat ruský zástupce, což by si vyžádalo zasedání Rady guvernérů, a vyplacení půjčky by se o den či dva zpozdilo.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý, tedy před zvýšením první výplaty pomoci, oznámily plán poskytnout Ukrajině finanční pomoc ve výši tří miliard dolarů (přes 70 miliard Kč).

Světová banka zabezpečuje finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní standardy na celém světě. Vrcholným orgánem je Rada guvernérů.

(ČTK)