Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Summit EU se chystá dát zelenou balíku sankcí, spor o ruské ropě patrně neukončí

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v první části dnešního mimořádného summitu neshodli na podrobnostech embarga na dovoz ruské ropy. Novinářům to sdělil diplomatický zdroj, podle něhož summit patrně podpoří obecný závazek k ukončení dovozu ruské ropy tankery, detaily se však budou dojednávat až v následujících dnech. Jednání šéfů států a vlád nyní pokračuje pracovní večeří, jejímž tématem je vedle protiruských sankcí a podpory Ukrajiny také energetika.

EU, Rusko

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v první části dnešního mimořádného summitu neshodli na podrobnostech embarga na dovoz ruské ropy. Foto: iStock

Debata o sankcích původně neměla v programu summitu jisté místo, podle zmíněného zdroje jí však lídři po úvodním videoposelství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského věnovali podstatnou část večerní debaty. Ukrajinský lídr vyzval unijní kolegy k rychlému přijetí šestého sankčního balíku, který Evropská komise navrhla už začátkem května a proti němuž se kvůli embargu na dovoz ruské ropy od počátku staví Maďarsko. Komise kvůli tomu původní text přepracovala a navrhla zakázat pouze dovoz ruské ropy tankery, zatímco přeprava ropovodem Družba má mít dočasnou výjimku.

Maďarský premiér Viktor Orbán před dnešním jednáním prohlásil, že návrh jde dobrým směrem, ale nezajišťuje jeho zemi dodávky ropy v případě výpadku či poškození ropovodu. Česko či Slovensko zase požadují výjimky ze zákazu exportu produktů z ropy dopravené potrubím. V českém případě je důvodem fakt, že litvínovská rafinerie nedokáže vyrobit celý objem nafty spotřebované v zemi a Česko částečně spoléhá na dovoz ze slovenského Slovnaftu.

Zmíněný diplomat večer novinářům sdělil, že prozatímní diskuse konkrétní řešení nepřinesla a podrobnosti by v příštích dnech měli doladit velvyslanci unijních států. Česko podle něj dostalo předběžný příslib, že bude moci po určitou dobu kupovat omezené množství nafty. Té mu podle dostupných údajů chybí dva miliony tun ročně. Hlavní překážka na cestě k dohodě proto patrně bude opět na straně Maďarska.

Summit se má podle návrhu závěrů shodnout na zákazu dovozy tankery. Lídři se také chystají vyzvat Radu EU zastupující členské země, aby bezodkladně dojednala finální podobu embarga zajišťující „férovou konkurenci a rovné podmínky na jednotném trhu EU“. Podle informací bruselského webu Politico si Maďarsko do textu prosadilo zmínku o „nouzových opatřeních, které v případě náhlých přerušení dodávek zabezpečí jejich pokračování“.

(ČTK)