Zlato (oz) / USD
1 936,72
2,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spotřebitelská důvěra v USA v dubnu vystoupila na 14měsíční maximum

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v dubnu vyšplhala na 14měsíční maximum. Náladu amerických domácností podpořilo rychlé tempo očkování proti covidu-19 a nová stimulační opatření. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila organizace Conference Board.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Foto: iStock

Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 121,7 bodu z březnových 109 bodů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února, tedy od doby, kdy ještě američtí spotřebitelé nepociťovali dopady šíření koronaviru. Nárůst indexu navíc překonal očekávání analytiků, kteří jeho dubnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 113 bodů.

Prudké zlepšení v dubnu zaznamenalo hodnocení současné situace, jehož index se zvýšil na 139,5 bodu z březnových 110,1 bodu. Index očekávání, který sleduje názor spotřebitelů na vývoj v příštích šesti měsících, vykázal mírnější nárůst, a to na 109,8 bodu ze 108,3 bodu.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

„Spotřebitelská důvěra během posledních dvou měsíců prudce oživila,“ uvedla šéfka oddělení ekonomických ukazatelů v Conference Board Lynn Francová. „Spotřebitelé jsou optimističtější ohledně vyhlídek pro příjmy, zřejmě díky zlepšujícím se podmínkám na trhu práce a stimulačním šekům,“ dodala. Americká vláda v březnu v rámci nového balíku opatření na podporu ekonomiky začala rozesílat jednotlivým Američanům šeky v hodnotě až 1400 dolarů (zhruba 30 000 Kč).

Americká ekonomika se v loňském roce kvůli pandemii propadla o 3,5 procenta, nejvýrazněji od roku 1946. Údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v letošním prvním čtvrtletí zveřejní americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín