Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Spotřeba energie se o Vánocích i s dekoracemi výrazněji nemění, rozhoduje počasí

Spotřeba elektřiny v Česku se během Vánoc výrazněji nemění. Velký vliv na to nemají ani vánoční světelné dekorace, které při použití běžných LED žárovek spotřebují za desítky hodin provozu energii za maximálně pár desítek korun. Klíčové je tak i přes svátky pro velikost spotřeby počasí. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla energetická společnost ČEZ.

Vánoce

Spotřeba elektřiny v Česku se během Vánoc výrazněji nemění. Velký vliv na to nemají ani vánoční světelné dekorace. Foto: iStock

„Z pohledu denních hodnot spotřeby se období Vánoc v posledních deseti letech nijak významně nemění,“ řekla mluvčí firmy Alice Horáková. Dlouhodobě nejnižší spotřeba je podle ní 25. prosince, naopak dlouhodobě nejvyšší o dva dny dříve. V rámci celého zimního období od začátku prosince do konce února však podle ní jde jen o drobné výkyvy.

„Největší roli podle našich statistik hraje především počasí – pokud je chladno, spotřeba stoupá. S ohledem na letošní předpověď počasí, kdy se na Vánoce očekává výrazné oteplení, tak můžeme předpokládat, že letos spotřeba bude spíše nižší,“ dodala Horáková.

Použití světelných vánočních dekorací s dnes už běžnými LED žárovkami tak podle společnosti výrazněji účet za elektřinu nezvyšuje. Například světelné řetězy na vánoční stromeček mají nejčastěji příkon kolem šesti wattů, což za celý prosinec při 12hodinovém svícení denně spotřebuje elektřinu i s poplatky za distribuci za asi 13 korun.

O něco dražší je podle firmy provoz starších řetězů vybavených klasickými žárovkami, u kterých domácnost za stejnou dobu svícení stromku utratí přibližně 100 korun. S nízkou spotřebou do několika wattů lze pořídit i další menší vánoční dekorace jako například elektrické svícny nebo malé vánoční sochy. Oblíbené venkovní světelné sítě na zeď, které mají nejběžněji příkon od 3,6 do 8,7 wattu, pak spotřebují elektřinu za několik desítek korun.

K vánočním svátkům svátkům patří i například sledování vánočních pohádek na televizi nebo pečení cukroví a jídla. Provoz nejobvyklejších LED televizí podle ČEZ stojí za den přibližně do deseti korun. Tříhodinové pečení v troubách s příkonem od 2,1 do 3,9 kilowattu pak vyjde na zhruba 40 až 70 korun.

Společnost také doporučila domácnostem ke snížení spotřeby několik kroků. Patří mezi ně například odmrazení lednic a mrazáků. Námraza silnější než tři milimetry totiž zvyšuje energetické požadavky na provoz až o 75 procent. Vhodné je také popřemýšlet o jejich umístění dál od sporáků nebo topení. K dalším tipům patří omezení otevírání dvířek trouby při pečení nebo přikrytí hrnce pokličkou při vaření.

Příklady spotřeby vánočních světelných dekorací: (při měsíčním svícení po dobu 12 hodin denně s cenou 5,90 Kč/kWh)

Dekorace Příkon Náklady na svícení
Vánoční řetěz – 500 LED 6 W 13 Kč
Vánoční řetěz s časovačem – 500 LED diod 9,6 W 21 Kč
Vánoční svícen – 7 LED žárovek 1 W 2 Kč
Žárovkový řetěz – 32 žárovek 45 W 99 Kč
Vánoční svícen se žárovkami 19,8 W 43 Kč
LED dekorace sobí socha 4 W 9 Kč
Extravagantně nazdobený rodinný dům 1500 W 3300 Kč

Zdroj: ČEZ

(ČTK)