Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Soud zamítl Muskovu žádost o zrušení dohledu nad jeho tweety o Tesle

Americký soud zamítl žádost Elona Muska o ukončení dohody s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) o dohledu nad jeho tweety, které se týkají automobilky Tesla. S odvoláním na rozhodnutí soudu o tom informovala agentura Reuters. Šéf společností Tesla a SpaceX a nyní nejbohatší člověk světa v úterý uzavřel dohodu o převzetí firmy Twitter za přibližně 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč).

Elon Musk

Musk je nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, nyní hodnota jeho majetku dosahuje zhruba 252 miliard dolarů (téměř 5,8 bilionu Kč). Foto: Wikimedia

Muskovi právní zástupci usilovali o zrušení dohody s regulačním úřadem, který předtím šéfa Tesly obviňoval z podvodu s cennými papíry. Tvrdili přitom, že pronásledování šéfa Tesly ze strany SEC „překročilo hranici obtěžování“ a brání jeho ústavnímu právu na svobodu projevu.

Spor s regulačním úřadem vyvolal tweet ze srpna 2018, v němž Musk napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Regulátor to vyhodnotil jako nezákonné manipulování s akciovým trhem. Později se Musk s Komisí pro cenné papíry a burzy dohodl. Musel zaplatit pokutu 20 milionů dolarů a stejnou částkou byla postižena i Tesla. Dále byl nucen alespoň na tři roky odstoupit z funkce předsedy správní rady podniku a jeho tweety o finanční situaci Tesly má schvalovat právní tým automobilky.

Soudce Lewis Liman rovněž zamítl žádost o zrušení předvolání SEC adresovaného Muskovi a společnosti Tesla. V tomto případě má soud rozhodnout, zda byly před zveřejněním prověřeny Muskovy příspěvky na sociální síti ze 6. listopadu loňského roku. Ptal se v nich uživatelů twitteru, zda jsou pro to, aby případně prodal deset procent akcií Tesly. Uvedl zároveň, že se bude řídit výsledky průzkumů.

Musk je nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, nyní hodnota jeho majetku dosahuje zhruba 252 miliard dolarů (téměř 5,8 bilionu Kč). Časopis Time i ekonomický list Financial Times loni v prosinci vyhlásily Muska osobností roku.

(ČTK)