Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Soud nařídil bankám vydat Kongresu Trumpovy finanční záznamy

Americká banka Capital One a německá Deutsche Bank musejí Kongresu Spojených států vydat finanční záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Včera o tom podle agentury Reuters rozhodl americký odvolací soud. Pro Trumpa, který verdikt pravděpodobně napadne u Nejvyššího soudu USA, je to další porážka v souboji s demokraty, kteří se snaží dostat k prezidentovým daňovým přiznáním.

Soud už v květnu nařídil finančním domům, aby záznamy vydaly Kongresu, Trump se ale odvolal. Foto: iStock

Dvojice sněmovních výborů, které jsou stejně jako celá sněmovna pod kontrolou demokratů, vyzvala obsílkou v dubnu obě banky k vydání záznamů o Trumpových účtech, transakcích a investicích.

Výbory chtěly stejné informace také o Trumpových dětech a několika dalších lidech z konglomerátu The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity Trumpovy rodiny.

Banky dokumenty nevydaly, takže se výbory obrátily na soud. Soud už v květnu nařídil finančním domům, aby záznamy vydaly Kongresu, Trump se ale odvolal. Prezident se hájí tím, že požadavek je protiprávní a čistě politicky motivovaný. Demokraté naopak tvrdí, že dokumenty mohou obsahovat informace o případném střetu zájmů.

Americký prezident v současné době kvůli finančním záznamům čelí několika soudním řízením. Vedle sněmovny se totiž snaží k různým finančním dokumentům dostat i prokuratura státu New York. Šéf Bílého domu ale svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona to udělali všichni prezidenti USA.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín