Zlato (oz) / USD
1 993,69
2,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Separatisté v jižním Jemenu ukradli miliardy pro centrální banku

Separatisté působící na jihu Jemenu se zmocnili zásilky peněz určené centrální bance v Adenu. O sobotní loupeži informovala s odvoláním na banku a vládu agentura Reuters.

Podle banky je za loupeží separatistická Jižní přechodná rada (STC), která v dubnu vyhlásila autonomii jižních provinciích a přístavu Aden. Foto: iStock

Banka neoznámila, kolik peněz bylo ukradeno, vládní zdroje citované Reuters hovoří 64 miliardách jemenských rijálů (šesti miliardách korun).

Podle banky je za loupeží separatistická Jižní přechodná rada (STC), která v dubnu vyhlásila autonomii jižních provinciích a přístavu Aden. Tam nyní sídlí jemenská vláda, která od roku 2014 bojuje s menšinovými šiíty o udržení území. Šíité stále kontrolují Saná a oblasti hlavně na severu země.

Banka ve svém prohlášení uvádí, že se lidé napojení na STC zmocnili konvoje s bankovkami hned, jak vyjel z přístavu. Peníze byly pro banku vytištěny v Rusku a byly převezeny podle jemenských vládních zdrojů na jednu vojenskou základnu. Vláda loupež označuje za pirátství. STC naopak operaci hájí jako součást „opatření, která mají skoncovat se zdroji korupce a zabránit zneužívání veřejných peněz k podpoře terorismu“.

Agentura Reuters soudí, že incident může ohrozit nepříliš pevný mír panující mezi STC a jemenskou vládou, kterou podporuje Saúdská Arábie jako jeden z účastníků bojů. Jemenská vláda loni s STC uzavřela dohodu o ukončení mocenského boje na jemenském jihu. V praxi ale tato dohoda plněna není. STC kabinet obviňuje z korupce a špatného řízení země.

Dlouhý konflikt má na kontě tisíce lidských životů a humanitární krizi, která je nejhorší na světě. Zdevastoval ekonomiku a vyvolal vysokou inflaci.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín