Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je v dubnu nejvýše za dva roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu již šestý měsíc za sebou zlepšila a vyšplhala se na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Uvedla to ve své zprávě výzkumná společnosti Sentix. Dodal, že Německo sice zůstává brzdou, vykazuje ale známky života.

EU
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu již šestý měsíc za sebou zlepšila a vyšplhala se na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Foto: iStock

Souhrnný index důvěry investorů se v dubnu zvýšil na minus 5,9 bodu z březnových minus 10,5 bodu. Dubnová hodnota je nejvyšší od února 2022. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zlepšení indexu jen na minus 8,5 bodu.

„Bude konečně udržitelný hospodářský vzestup? Přinejmenším v eurozóně i ve světě pokračuje hospodářské oživení,“ uvedl Sentix. Dodal, že ekonomické signály se v mezinárodním měřítku stabilizují.

Dílčí index očekávání pro eurozónu stoupl v dubnu na pět bodů z březnových minus 2,3 bodu. Je to již sedmý měsíc růstu a rovněž nejvyšší hodnota od února 2022. Index očekávání je také poprvé od začátku konfliktu na Ukrajině pozitivní.

Na nejvyšší hodnotu za více než dva roky stoupl i index očekávání pro Německo. Největší evropská ekonomika však podle Sentixu zůstává relativně „problémovým dítětem“ mezi velkými průmyslovými zeměmi.

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala, když ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 procenta. Meziročně vykázala růst o 0,1 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín