Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Magazín
Růst spotřebitelských výdajů v USA v červenci výrazně zpomalil

Stoupající výdaje na služby byly kompenzovány poklesem výdajů na zboží, ke kterému přispěl mimo jiné nedostatek automobilů. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Meziměsíční růst spotřebitelských výdajů ve Spojených státech v červenci zpomalil na 0,3 procenta z červnových 1,1 procenta. Foto: iStock

Zpráva podporuje očekávání, že růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalí. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.

Samostatná data z kreditních karet naznačují, že v srpnu začaly zpomalovat výdaje na služby, jako jsou letecká doprava či ubytování v hotelích. To signalizuje, že někteří Američané začínají být opatrní v důsledku stoupajícího počtu případů nákazy koronavirem, za kterým stojí vysoce nakažlivá mutace delta, píše Reuters.

Ve čtvrtek ministerstvo obchodu oznámilo, že ve druhém čtvrtletí růst americké ekonomiky zrychlil na 6,6 procenta z 6,3 procenta v prvním kvartálu. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

(ČTK)