Zlato (oz) / USD
1 925,26
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruský těžební gigant Alrosa otevře nový důl na diamanty na ruském Dálném východě

Ruský těžební gigant Alrosa, největší světový producent diamantů, zahájil práce na otevření nového obřího dolu na ruském Dálném východě. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Produkce z něj by měla nahradit diamanty z dolu Mir uzavřeného kvůli průsaku, který si v roce 2017 vyžádal životy osmi lidí.

surové diamanty
celkový objem diamantových zásob činí 173,5 milionu karátů. Produkce by měla dosáhnout dvou milionů tun rudy a tří milionů karátů diamantů ročně po dobu více než 30 let. Foto: iStock

Projekt si vyžádá investice odhadem 121,5 miliardy rublů (přes 28 miliard Kč). Těžba by měla být zahájena v roce 2032, citují webové stránky Jakutské oblasti šéfa Alrosy Pavla Marinyčeva.

Důl Mir se před uzavřením podílel na roční produkci diamantů společnosti Alrosa přibližně devíti procenty. Nový projekt se bude jmenovat Mir-Glubokij a bude zajišťovat zhruba stejnou produkci jako ten zavřený, uvedl Marinyčev.

Dodal, že celkový objem diamantových zásob činí 173,5 milionu karátů. Produkce by měla dosáhnout dvou milionů tun rudy a tří milionů karátů diamantů ročně po dobu více než 30 let.

Na společnost Alrosa uvalily loni po invazi Ruska na Ukrajinu sankce Spojené státy. Odřízly ji od svého bankovního systému a zakázaly podniku přímý prodej na americkém trhu.

Minulý měsíc společnost Alrosa vykázala za první pololetí nárůst tržeb o 0,2 procenta. Čistý zisk však firmě meziročně klesl o 35 procent na 55,6 miliardy rublů.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín