Zlato (oz) / USD
1 967,26
1,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko objevilo jedny ze tří největších rezerv vzácných kovů na světě

Naleziště Tomtor na ruském Dálném východě má jedny ze tří největších rezerv niobu a kovů vzácných zemin na světě. Uvedla to ruská společnost Polymetal, která vlastní v projektu menšinový podíl. Tomtor je klíčovým projektem v plánu Ruska zvýšit těžbu kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního, telekomunikačního či obnovitelných zdrojů energie, a snížit závislost na dovozu těchto kovů z Číny.

Podle mezinárodní klasifikace JORC obsahuje Tomtor 700 000 tun oxidu niobu a 1,7 milionu tun oxidů vzácných zemin. Foto: Google

Polymetal je velkým producentem zlata a stříbra. Vlastní podíl 9,1 procenta v ThreeArc Mining, firmě, která má na starosti rozvoj těžby v nalezišti. Největší podíl v projektu, ale také ve firmě Polymetal, vlastní ruský podnikatel Alexandr Nesis. Ten je bratrem generálního ředitele Polymetalu Vitalije Nesise.

ThreeArc nyní zahájí přípravu studie proveditelnosti projektu. Problémem podle Polymetalu může být získání některých povolení od ruské vlády a zpoždění projektových prací kvůli pandemii.

Podle mezinárodní klasifikace JORC obsahuje Tomtor 700 000 tun oxidu niobu a 1,7 milionu tun oxidů vzácných zemin. Největšími ložisky vzácných zemin na světě podle objemu rezerv jsou Mt Weld v Austrálii a Kvanefjeld v Grónsku, poznamenala agentura Reuters.

Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné hrají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, magnetů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů k produkci energie z obnovitelných zdrojů.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín