Zlato (oz) / USD
1 646,99
0,82 %
Zlato (oz) / CZK
38 241,64
1,11 %
EUR / USD
1,09
0,28 %
USD / CZK
23,22
0,29 %
Magazín
Rus přesídlil do Izraele a nechal za sebou podle tisku velký dluh

Podnikatel Igor Mabeľjanov, který se loni přistěhoval z Ruska do Izraele, za sebou v Rusku zanechal dluh 500 milionů dolarů (11 miliard korun). Upozornil na to izraelský ekonomický deník TheMarker. Mabeľjanov v Rusku vlastnil řetězec klenotnictví, několik obchodů duty-free a investoval také do nemovitostí. Izraelské občanství získal na základě zákona o návratu, který umožňuje cizincům-židům získat občanství Izraele.

Rus tvrdí, že důvodem jeho vystěhování byl údajně rostoucí antisemitismus v Rusku. Osobně prý bance nedluží nic, dlužníky jsou jeho podniky. Foto: iStock

Podle izraelského zdroje přijal Rus v Izraeli jméno Jicchak Mabelon. Před odjezdem do Izraele v Rusku ohlásil bankrot. Bance Sberbank dluží údajně přes 200 milionů dolarů.

Banka usilovala o to, aby Rus ohlásil bankrot i v Izraeli, což ale izraelský soud zamítl s tím, že banka zvolila špatný procedurální postup.

Banka tvrdí, že v Rusku Mabelona zažalovala za dluh 15 miliard rublů (230 milionů dolarů) a že Rus využil své víry, aby uprchl před svými finančními povinnostmi v Rusku.

V Izraeli ho banka vypátrala s pomocí soukromého detektiva. Rus nyní žije v rodinném domě v Rišon Lecionu u Tel Avivu. Podle banky je motivem Mabeľjanova tajného přesídlení únik před věřiteli. I fakt, že se přejmenoval, podle banky ospravedlňuje její požadavek zahájit proti němu řízení kvůli bankrotu také v Izraeli.

Rus ve své výpovědi soudu uvedl, že jeho podnikání v Rusku bylo úspěšné až do ruské finanční krize v roce 2015. Označil se za filantropa a aktivního člena ruské židovské komunity. Sdělil také, že jeho podniky začaly mít problémy až po ruské invazi na Krym a kvůli následným mezinárodním sankcím. Uvádí také, že jeho bývalý partner v podnikání ho pomluvil u ruských úřadů.

Důvodem jeho vystěhování byl údajně rostoucí antisemitismus v Rusku. Tvrdí také, že před svou bankou v Rusku se nesnaží ukrýt, v Izraeli chce začít novou životní kapitolu. Osobně prý bance nedluží nic, dlužníky jsou jeho podniky. Sperbank se odvolala k nejvyššímu soudu.

(ČTK)