Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Zhruba polovina majitelů spořicích účtů neví, kolik jim vynáší

Přibližně polovina majitelů spořicích účtů neví, jakým procentem se úročí jejich naspořené peníze. Pro 40 procent Čechů je spořicí účet místem, kam odkládají peníze nepravidelně, pokud jim nějaké po uhrazení výdajů zbydou. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank mezi tisícovkou respondentů.

spoření
Přibližně polovina majitelů spořicích účtů neví, jakým procentem se úročí jejich naspořené peníze. Foto: iStock

Spořicí účet patří stále mezi nejoblíbenější produkty bankovních společností. Spoří na něm většina Čechů a téměř každý ví, jak spořicí účet funguje. Za účelem zúročení svých peněz ho využívá šest z deseti Čechů. Nejčastěji, ve 40 procentech, tento druh účtu slouží svým majitelům k odkládání zbylých peněz bez pravidelnosti. Pro případ nečekaných výdajů si finance spoří 39 procent Čechů.

„Jestliže si někdo zakládá spořicí účet, je to i kvůli garantovanému zhodnocení peněz. Jde o konzervativní produkt s nízkou rozkolísaností a minimálními riziky. Úrok na těchto účtech bývá zpravidla v nižších jednotkách, nyní se v průměru pohybuje mezi pěti a šesti procenty ročně,“ řekla mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová. Podotkla, že tato forma odkládání úspor je vhodnější, než nechávat peníze doma.

Spořicí účty využívají častěji Češi, kteří mají vystudovanou vysokou školu nebo střední školu s maturitou. Procentuálně se pohybují nad celkovým podílem Čechů, kteří spořicí účet vlastní. Nadprůměrně jej využívají také ti, kteří mají příjmy v domácnosti přes 40.000 korun měsíčně.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín