Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Polovina mladých Čechů vnímá investování jako standardní péči o peníze

Polovina Čechů do 26 let vnímá investování jako standardní způsob, jak se starat o své peníze. Většina by uvítala, kdyby je škola naučila investovat a oni tak mohli vzít své finance do vlastních rukou. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro investiční platformu Fondee, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

investice
Mladí lidé preferují investování do akcií, pro zhodnocení peněz tímto způsobem by se jich rozhodlo 59 procent. Pouze 18 procent by na prvním místě volilo investice do kryptoměn. Foto: iStock

Jako hlavní důvod pro investování uvedlo 66 procent mladých Čechů, že chtějí ochránit své peníze před inflací. Polovina označuje za důvod pro investování zajištění důstojné budoucnosti, 39 procent se snaží zhodnocovat své prostředky, protože se nemůže spolehnout na důchod od státu. „Z dlouhodobého hlediska jsou mladí ke svým financím zodpovědnější a touží vzít peníze do svých rukou,“ uvedla spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.

Podle průzkumu se 65 procent mladých Čechů snaží každý měsíc ušetřit peníze a dát je stranou. „Své úspory do investic přitom aktuálně vkládá jen 41 procent dotázaných z generace Z, dalších 39 procent by chtělo začít,“ uvedla Hlavsová.

Mladí lidé preferují investování do akcií, pro zhodnocení peněz tímto způsobem by se jich rozhodlo 59 procent. Pouze 18 procent by na prvním místě volilo investice do kryptoměn. „Mladí si zřejmě uvědomují vysokou rizikovost, která se s kryptoměnami pojí, což je dobře,“ uzavřela Hlavsová. Průzkum se uskutečnil na vzorku 500 Čechů od 16 do 26 let.

Fondee je česká investiční platforma, která zprostředkovává uživatelům investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace na platformě se uskutečňuje on-line, klienti si vybírají typ portfolia. Brokerem platformy je J&T Banka.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín